Ruszył program “Małe ojczyzny”!

Ruszył program “Małe ojczyzny”!

Zapraszamy mieszkańców Hrubieszowa, Oleśnicy i polsko-litewskiego pogranicza do dzielenia się archiwaliami ze zbiorów prywatnych.

Archiwiści społeczni działają w miastach, miasteczkach, wsiach - małych ojczyznach. Zabezpieczają cenne zbiory, ale także uwalniają energię społeczną. Wokół archiwów powstają inicjatywy obywatelskie, wzrasta zainteresowanie historią danego miejsca. Program “Małe ojczyzny”, którego myślą przewodnią jest historia lokalna, ma na celu przybliżenie działalności archiwów społecznych oraz aktywizację społeczności wokół pamięci miejsca.

Szukamy fotografii, wspomnień i dokumentów związanych z historią:

Hrubieszowa

Oleśnicy

pogranicza polsko-litewskiego

Przeszukajcie zakamarki swoich szuflad. Na materiały (skany lub oryginały, które po digitalizacji zostaną zwrócone właścicielom) czekamy do 15 grudnia 2020 roku!

Materiały udostępnione przez mieszkańców, zgromadzone w wyniku kwerend oraz pochodzące ze zbiorów archiwów społecznych posłużą do stworzenia oddolnego, wielogłosowego zapisu historii społecznej. Archiwalia zostaną również wykorzystane w wydarzeniach edukacyjnych i kulturalnych, o których wkrótce będziemy informować na naszym profilu na Facebooku i w aktualnościach.

Więcej informacji o programie "Małe ojczyzny".

 

Partnerzy programu: Miejska Biblioteka Publiczna w HrubieszowieFundacja Ważka oraz Fundacja Pogranicze. Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”

Partner merytoryczny: Fundacja Ośrodka KARTA

 

banner programu Małe ojczyzny
10Listopad,2020 - 15Grudzień,2020