Archiwa społeczne mówią | cykl spotkań z historią mówioną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Archiwa społeczne mówią | cykl spotkań z historią mówioną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

W ramach cyklu “Archiwa społeczne mówią” Centrum Archiwistyki społecznej przygotowało debatę na żywo i webinar na temat historii mówionej. Oba wydarzenia będą streamowane na Facebooku Centrum Archiwistyki Społecznej. W ramach współpracy z Polskim Radiem na antenie ukażą się reportaże o archiwach społecznych, które zajmują się gromadzeniem zapisów historii mówionej.

Pierwszym krokiem do zostania archiwistą społecznym jest ciekawość. Najczęściej przygoda z archiwistyką społeczną zaczyna się od historii mówionej. Impulsem jest znalezienie rodzinnego zdjęcia, wysłuchanie opowieści z czasów wojny lub PRL-u, zainteresowanie się np. folklorem, alpinistyką czy ekologią, a czasem odkrycie jakiejś tajemnicy związanej z historią lokalną. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Centrum Archiwistyki Społecznej zaprasza do wspólnego odkrywania tajników historii mówionej.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ:

15.09.2020 o 17:00 - Webinarium

16.09.2020 o 17:00 - Debata 

22.09.2020 - Reportaż Katarzyny Błaszczyk "Moc opowieści" w Programie 3 Polskiego Radia - posłuchaj podcastu

25.09.2020 - Reportaż Katarzyny Błaszczyk "Trzecie pokolenie" w Programie 1 Polskiego Radia - posłuchaj podcastu

 

Webinarium poprowadzi Adriana Kapała - koordynatorka edukacji i szkoleń w Centrum Archiwistyki Społecznej. Poprzednio związana z Fundacją Ośrodka KARTA, gdzie koordynowała projekty dokumentacyjne w nurcie historii mówionej. Adriana opowie, czym jest historia mówiona, jak zacząć, przedstawi najciekawsze projekty z ostatnich lat oraz zaprezentuje najważniejsze podmioty nagrywające (Fundacja Ośrodka KARTA, Dom Spotkań z Historią, Brama Grodzka, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego). Opowie także jakie są możliwości wykorzystania relacji w różnorodnych działaniach (animacyjnych, badawczych, wystawienniczych).

Do debaty zaprosiliśmy ekspertów w dziedzinie historii mówionej: Agnieszkę Pajączkowską, Annę Maciąg, Marię Buko oraz Jakuba Gałęziowskiego. Podczas rozmowy na żywo z udziałem uczestników poznamy historię mówioną od kuchni, eksperci odkryją tajniki tej metody zapisywania pamięci, odpowiedzą na pytania, a co najważniejsze zainspirują do sięgnięcia po dyktafon!

Webinarium i debata będzie streamingowana na naszym Facebooku.

 

Zapraszamy!

Centrum Archiwistyki Społecznej

 

15Wrzesień,2020 - 25Wrzesień,2020