Szkolenie on-line "ARCHIWUM W INTERNECIE"

Szkolenie on-line "ARCHIWUM W INTERNECIE"

Fundacja Ośrodka KARTA zaprasza przedstawicieli archiwów społecznych na cykl szkoleń internetowych (webinariów) pod hasłem “Archiwum w internecie”. Cykl składa się z ośmiu dwugodzinnych spotkań, które będą odbywać się w godzinach popołudniowych (18:00-20:00). Można zapisać się na wybrane spotkanie lub na cały cykl.

Serdecznie zapraszamy na cykl szkoleń internetowych (webinariów) pod hasłem “Archiwum w internecie”. Jeśli Wasza organizacja:

 • udostępnia lub zamierza zacząć udostępniać zbiory archiwalne w Sieci,
 • zastanawia się, jak robić to zgodnie z prawem,
 • potrzebuje lepiej poznać pojęcie wolnych licencji i nauczyć się je stosować,
 • nie wie, jak zaangażować internautów i włączyć ich w swoje działania,
 • chciałaby dowiedzieć się, jak promować swoje archiwalia i działania w internecie,
 • chce wykorzystać potencjał Wikipedii, by dotrzeć do większej liczby odbiorców,

Zarejestruj się na szkolenie!

Kurs składa się z ośmiu dwugodzinnych spotkań, które będą odbywać się w godzinach popołudniowych (18:00-20:00). Można zapisać się na wybrane spotkanie lub na cały cykl.

Plan spotkań:

16 października: Archiwum społeczne w internecie

 • Uczestnicy dowiedzą się, na co zwrócić uwagę udostępniając zbiory w internecie, poznają korzyści i zagrożenia płynące z takiej decyzji, oraz przykłady dobrych i złych praktyk z innych instytucji kultury.

17 października: Darmowe narzędzia internetowe, które mogą pomóc rozwinąć archiwum społeczne w Sieci

 • Szkolenie z wykorzystania dostępnych narzędzi internetowych w zarządzaniu serwisem internetowym archiwum społecznego m.in. Google WebMaster Tool, Google Analytics, Facebook Insights, narzędzia do e-mail marketing.

19 października: Wykorzystanie Wikipedii w promocji archiwum społecznego

 • Celem webinaru jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami współtworzenia projektów Wikimedia, ze szczególnym uwzględnieniem Wikipedii oraz repozytorium plików multimedialnych Wikimedia Commons. Uczestnicy poznają też zasady stosowania wolnych licencji Creative Commons czy wykorzystania utworów znajdujących się w domenie publicznej.

20 października: Prawo autorskie w internecie. O czym powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy publikować archiwalia w sieci?

 • Uczestnicy poznają kwestie prawne związane z pozyskiwaniem, wykorzystywaniem oraz udostępnianiem archiwaliów na miejscu oraz w Internecie, sposoby określania statusu prawnego zbiorów, pojęcie dzieła osieroconego i oraz domeny publicznej.

23 października: Jak atrakcyjnie prezentować zbiory w internecie? Narzędzia i inspiracje

 • Podczas webinaru uczestnicy dowiedzą się jak wykorzystać potencjał ogólnodostępnych narzędzi, by atrakcyjnie prezentować zbiory fotograficzne i audiowizualne i dzięki temu docierać do szerszej publiczności. Przedstawione zostaną inspirujące przykłady oraz bezpłatne i efektywne narzędzia, programy i aplikacje, które pozwolą uatrakcyjnić zbiory i zaprezentować je w nowej, angażującej formie.

24 października: Jak tworzyć wirtualne wystawy? Technologie, narzędzia, inspiracje

 • Uczestnicy webinaru dowiedzą się czym są wirtualne wystawy, dlaczego warto je tworzyć i czym różnią się od wystaw analogowych. Poznają proste i efektywne narzędzia, które mogą pomóc w samodzielnym tworzeniu wirtualnych wystaw. Dowiedzą się na na jakie elementy zwrócić uwagę i jak zaprojektować doświadczenie użytkownika tak, aby wirtualna wystawa była atrakcyjna i angażująca.

25 października: Działania animacyjne wokół archiwum społecznego podejmowane we współpracy ze społecznością

 • Uczestnicy dowiedzą się, jak angażować internautów we wspólne działania w sieci propagujące historię lokalną i wykorzystujące zbiory archiwów społecznych, jak wykorzystać potencjał społeczności do rozwijania i opisywania zasobów.

26 października: Jak relatywnie niskim kosztem wypromować archiwum społeczne w Internecie?

 • Szkolenie z dostępnych narzędzi do promocji archiwum społecznego w wyszukiwarkach internetowych i serwisach społecznościowych. Komunikacja archiwum społecznego w nowych mediach.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez FORMULARZ INTERNETOWY (kliknij).

zaproszenie na webinarium
28Sierpień,2017 - 07Wrzesień,2017
Kontakt: 

telefon: ​(+48-22) 844-10-55

e-mail: as@karta.org.pl

Adnotacje: 

Kurs będzie obejmował cykl 8 dwugodzinnych spotkań on-line (webinariów), w godzinach wieczornych (18:00-20:00). Uczestnicy, którzy ukończą pełen cykl, otrzymają certyfikaty. Aby skorzystać z kursu wystarczy komputer z kamerką internetową i słuchawki.

Osoby zakwalifikowane na szkolenie otrzymają e-mail z adresem „wirtualnego pokoju” i instrukcją logowania.

logo MKiDN
Szkolenia są realizowane w ramach projektu "Nowoczesne i kreatywne archiwa społeczne" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego