Ogólne

16 / 09 / 2019

Standard opracowany został przez Międzynarodową Radę Archiwów i ma za zadanie ułatwić dostęp do światowych zasobów archiwalnych. Sygnatura, tytuł, data, twórca, rozmiar - to pięć pól obowiązkowych do wypełnienia według standardu ISAD.

W programie OSA (www.osa.archiwa.org) - opartym na międzynarodowych standardach archiwalnych - są to jedyne pola obligatoryjne. Oprócz tego istnieje kilkadziesiąt pól nieobowiązkowych. 

28 / 08 / 2019

- akcje pozyskiwania konkretnych zbiorów, np. dotyczących danej miejscowości, danego okresu historycznego,
- akcje pozyskiwania dają najszepsze efekty przy okazji np. rocznic, wydarzeń organizowanych przez archiwum, spotkań, wystaw itp.,
- ogłoszenia w mediach, na miejscu, np. w bibliotece,
- pokazywanie efektów pracy, np. poprzez wystawy,
- kontakty z osobami prywatnymi, kolekcjonerami. 

22 / 08 / 2019

Petycję podpisało 34 sygnatariuszy z organizacji pozarządowych: https://archiwa.org/petycja

Lista postulatów, które znalazły się w petycji została wypracowana na spotkaniu 20 archiwów społecznych, które odbyło się 27.10.2018 roku w Warszawie z inicjatywy Ośrodka KARTA. Następnie została udostępniona wszystkim członkom sieci archiwów społecznych. 

W dn. 5.08.2019 otrzymaliśmy odpowiedź od Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych - do wglądu tutaj.

21 / 08 / 2019

Gdy mamy pieczątkę atelier na nierozpoznanym przez nas zdjęciu, możemy w Leksykonie wyszukać, gdzie działał zakład fotograficzny i w jakich latach, co pomoże nam w określeniu datacji i miejsca wykonania zdjęcia. Sprawdźmy to na załączonym obok przykładzie - wpisując nazwę atelier widoczną na rewersie fotografii możemy sprawdzić przedziały czasowe w jakim dane atelier działało.

Przed 1914, Lwów, zabór austriacki. Rewers odbitki fotograficznej wykonanej w atelier fotograficznym "Rembrandt" we Lwowie.
Fot. NN, zbiory Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią, udostępniła Krystyna Angielska w ramach projektu "KARTA z Polakami na Wschodzie". 

http://foto.karta.org.pl

14 / 08 / 2019

W jaki sposób strona ta może się przydać w pracy archiwistów społecznych? Widzimy na historycznym zdjęciu autobus linii tramwajowej w danym miejscu Warszawy. Sprawdzamy w jakich latach linia ta jeżdziła na danej trasie - i w ten sposób określamy datację zdjęcia.

Na fotografii obok: Tłum wsiadający do autobusu linii 145 na przystanku, Warszawa, 26 maja 1963. Fot. Jarosław Tarań/Ośrodek KARTA

08 / 08 / 2019

Po warsztatach uczestnicy będą nagrywali własne relacje świadków historii, które następnie zostaną opublikowane.

Warsztaty są bezpłatne dla uczestników. Odbywają się w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w ramach "Festiwalu Murali?" - projektu dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (program "Wspólnie dla dziedzictwa").

Więcej informacji, harmonogram oraz zapisy na stronie WALCOWNI.

07 / 08 / 2019

Na stronie znajdziemy zeskanowane tysiące spisów osobowych, książek telefonicznych, raportów z całego świata. Może to być przydatne na przykład gdy na zdjęciu widzimy szyld przedwojennej firmy. Nie wiemy, gdzie wykonano zdjęcie. Wpisując nazwę firmy do Genealogy Indexer, znajdziemy jej dokładny adres. Na zdjęciu obok: szyldy "Żivnostenska Banka" oraz "Musiałowicz & Janik" pozwoliły na dokładną lokalizację zdjęcia. Polecamy.

Fot. 1900-1914, Lwów, Austro-Węgry. Ulica Jagielońska, szyldy nad wejściem do budynku: "Żivnostenska Banka", "Musiałowicz & Janik". Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA
http://www.foto.karta.org.pl

11 / 07 / 2019

Uroczyta inauguracja EDD nastąpi 7 września we Wschowie, tegoroczne Dni będą przebiegały pod hasłem "Polski splot". We wrześniu w całej Polsce odbędą się wydarzenia mające na celu promocję dziedzictwa kulturowego, edukację społeczną i uwrażliwienie na ochronę zabytków. Zachęcamy do śledzenia strony Europejskich Dni Dziedzictwa

Koordynatorem programu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.