Ogólne

09 / 12 / 2019

W przekazanych zbiorach znalazły się: archiwalia, fotografie, plakaty, dzieła sztuki, mundury, sztandary, odznaczenia i publikacje. Wśród nich między innymi: zdjęcia Ignacego Jana Paderewskiego i gen. Władysława Sikorskiego z ich odręcznymi autografami oraz kolekcja prezentująca przyjazd żołnierzy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera do Polski. 

Więcej informacji na stronie dzieje.pl.

05 / 12 / 2019

Warsztaty organizowane są przy współpracy katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Jednym z poruszanych tematów jest stan wojenny w Polsce i na Górnym Śląsku. Spotkania będą miały miejsce w lutym, marcu i maju 2020.

Więcej informacji na stronie dzieje.pl.

03 / 12 / 2019

Na wystawie zaprezentowano pamiątki z okresu przebywania Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku - miejscu jego urodzenia oraz z dalszymi losami na emigracji w Londynie. Zbiory są skatologowane i udostępniane na Uniwersytecie w Białymstoku. 

Więcej informacji na portalu dzieje.pl

31 / 10 / 2019

Zapraszamy do obejrzenia kilkuminutowego filmu dotyczącego Otwartego Systemu Archiwizacji. System OSA został stworzony z myślą o archiwistach społecznych, aby poprzez profesjonalne opracowywanie zbiorów, upowszechniać i zabezpieczać lokalne dziedzictwo kulturowe.

Realizacja filmu: Pola Krzesiak, Monika Krzesiak / figastudio

Jeśli Wasze zbiory nie są jeszcze w systemie OSA (https://osa.archiwa.org/), zachęcamy, by wkrótce tam trafiły.

23 / 10 / 2019

Albumy fotograficzne z archiwalnymi zdjęciami są interesującymi obiektami nie tylko ze względu na fotografie, które zawierają, ale też sposób wykonania albumów – zdarza się, że mają ozdobną okładkę czy zdobienia wewnątrz. Przystępując do opisania zdjęć z albumu, warto zwrócić uwagę na układ zdjęć (czy np. jest chronologiczny) oraz podpisy pod wszystkimi fotografiami. Dla archiwisty bardzo ważne będzie, czy fotografie  można swobodnie wyjmować z kart albumu, czy są one trwale do nich przytwierdzone. Jeśli zdjęcia zostały np. przyklejone, nie możemy ich odrywać, bo mogą ulec zniszczeniu.  

Jeśli zdjęcia z albumu wyjmują się, nie będziemy mieli problemów podczas skanowania. Jeśli nie – zwróćmy uwagę na to, czy karty dają się łatwo rozdzielić (np. album wymaga tylko rozszycia), wtedy łatwiej będzie skanować przytwierdzone do nich zdjęcia. 

Przy wszystkich czynnościach pamiętajmy o tym, żeby nie uszkodzić archiwalnego obiektu.
 

16 / 10 / 2019

Informacje należy podawać kolejno wg hierarchii poziomów opisu, zaczynając od najstarszego (zespół/zbiór), następnie wprowadzać opis serii/podserii (jeśli taki nadano porządek), jednostki archiwalne (jest to obligatoryjny poziom opisu) - a skończyć należy na dokumetach - (najbardziej szczegółowy poziom opisu w OSA).

Reguły opisu wielopoziomowego zostały oprawane w: "ISAD (G). Międzynarodowy Standard Opisu Archiwalnego", Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa 2005.

16 / 09 / 2019

Standard opracowany został przez Międzynarodową Radę Archiwów i ma za zadanie ułatwić dostęp do światowych zasobów archiwalnych. Sygnatura, tytuł, data, twórca, rozmiar - to pięć pól obowiązkowych do wypełnienia według standardu ISAD.

W programie OSA (www.osa.archiwa.org) - opartym na międzynarodowych standardach archiwalnych - są to jedyne pola obligatoryjne. Oprócz tego istnieje kilkadziesiąt pól nieobowiązkowych. 

09 / 09 / 2019

Dla osób, które przeszukują zbiory w OSA, niezwykle ważna jest wiedza na temat, gdzie zbiory archiwalne w formie tradycyjnej (dokumenty, fotografie, nagrania audio lub wideo) są przechowywane i zabezpieczane. Im więcej informacji na temat instytucji i dostępu do materiałów zostanie opublikowane, tym łatwiejsze będzie dotarcie do oryginałów. Ważne są nie tylko dane kontaktowe (adres instytucji), ale również możliwość korzystania z usług, możliwość kwerend, sposób i godziny udostępniania. Udostępnianie zasobu jest jednym z ważnejszych zadań archiwum społecznego.  

Szczegółowe informacje o tym, jak należy opisać instytucję przechowującą materiały archiwalne opracowane są w: "ISDIAH. Międzynarodowy standard opisu instytucji z zasobem archiwalnym, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa 2017".