Archiwa społeczne

14 / 08 / 2018

W ślad za organizatorami (Oleśnicki Dom Spotkań z Historią i Pracownia Regionalna Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy) zapraszamy w dniach 8, 15-16 września do zwiedzania Oleśnickiego Domu, na wystawę w Galerii Brama Wrocławska, na spacer z przewodnikiem po zabytkach Oleśnicy, a także warsztaty genealogiczne, które poprowadzi Maria Rągowska (Śląskie Towarzystwo Genealogiczne). 

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram wydarzeń na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa
 

09 / 08 / 2018

W latach 2009-2013, dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Bibliotek, Fundacja Ośrodka KARTA stworzyła sieć archiwów społecznych działających przy bibliotekach gminnych. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem i objął ponad 110 bibliotek. Wiele założonych podczas trwania projektu archiwów nadal aktywnie działa, pozyskuje nowe archiwalia i zamieszcza ich skany na stronie https://catl.archiwa.org.

W 2017 roku pierwsze CATL-e dołączyły do Otwartego Systemu Archiwizacji, a tym samym zapoczątkowany został proces przenoszenia CATL-i na bardziej nowoczesną, uniwersalną platformę. Dzięki OSA mogą opracowywać swoje zbiory zgodnie z międzynarodowymi standardami archiwalnymi, a także publikować je w internecie na portalu https://osa.archiwa.org dedykowanym archiwom społecznym z całej Polski. Na portalu znajdują się już pierwsze zbiory gromadzone przez inne podmioty - organizacje pozarządowe (Fundacja Ośrodka KARTA z Warszawy, Fundacja Przestrzeń Kobiet z Krakowa, Fundacja Wielki Człowiek z Katowic, etc.) czy osoby prywatne (Archiwum Stefana Pappa).

W tym roku, w ramach projektu „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej: regionalne centra kultury” na portal OSA zostaną przeniesione zbiory 8 Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej, prowadzonych przez biblioteki:

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach
  • Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim
  • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach
  • Biblioteka Publiczna w Mońkach
  • Biblioteka Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu
  • Biblioteka Miejska w Szczuczynie
08 / 08 / 2018

Członkowie inicjatywy od 2016 roku gromadzą materiały archiwalne dotyczące życia stolicy i jej mieszkańców, a udostępniają je na stronie internetowej. Dotychczas udało im się zgromadzić 500 fotografii od lat 30. do czasów współczesnych oraz 100 nagrań audio. 

Więcej informacji oraz sposób przekazania materiałów archiwalnych na stronie "Tu było, tu stało".   
 

07 / 08 / 2018

W ramach działań w programie rocznicowym Nieskończenie Niepodległa odwiedzimy 14 miast w całej Polsce, by opowiedzieć o ideach i założeniach archiwistyki społecznej.

Serdecznie zapraszamy na spotkania wszystkich, którzy interesują się historią swojej okolicy, gromadzą stare zdjęcia i dokumenty, prowadzą archiwa lub chcieliby zacząć to robić – opowiemy, z jakich narzędzi korzystać, by zbierać, opracowywać i udostępniać zbiory.

Spotkania to część większego działania rocznicowego – w ramach Nieskończenie Niepodległej opracowaliśmy wystawę, która przedstawia węzłowe momenty procesów rozgrywających się na ziemiach polskich w ostatnim roku I wojny wraz z ich kluczowym dopełnieniem – odrodzeniem po 123 latach niewoli państwa polskiego.

Wystawa będzie eksponowana w 14 miastach w Polsce. Będą jej towarzyszyć spotkania z oprowadzaniem kuratorskim, a także prezentacja idei archiwistyki społecznej.

Harmonogram wystaw i spotkań:

Miejscowość Instytucja partnerska Adres wystawy Termin wystawy Termin spotkania
Wiązowna Gminny Ośrodek Kultury Kościelna 41, 05-462 Wiązowna 15-31 sierpnia 15 sierpnia, 16:00
Otwock starostwo powiatowe Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury 3-16 września 15 września, 15:00
Kęty Dom Kultury w Kętach ul. Żwirki i Wigury 2a, 32-650 Kęty 1-16 września 1 września
Białystok

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Warszawska 19, 15-001 Białystok 7-23 września 7 września
Miętne Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem Główna 55, 08-400 Miętne październik  
Katowice Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa Klub Centrum, ul. Grażyńskiego 9a, 40-126 Katowice 17 września-20 października 26 września, 17:00
Rawa Mazowiecka Miejski Dom Kultury Krakowska 6C, 96-200 Rawa Mazowiecka 15-21 października 16 października
Wadowice Wadowickie Centrum Kultury Teatralna 1, 34-100 Wadowice 22 października-8 listopada 24 października
Legnica Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy Rynek 39, 59-200 Legnica październik  
Biała Rawska Bialskie Stowarzyszenie Historyczne w Białej Rawskiej Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Wojska Polskiego 9, 96-230 Biała Rawska 22 października-7 listopada 25 października
Zamość Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Orląt Lwowskich Bolesława Prusa 10, 22-403 Zamość 5-20 listopada 16 września
Tłuszcz Towarzystwo Ziemi Tłuszczańskiej Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej, Kościuszki 7 Tłuszcz 6-20 listopada 6 listopada
Szczecin Centrum Dialogu Przełomy Plac Solidarności 1, 70-515 Szczecin   13 listopada
Podkowa Leśna Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna 10-20 listopada 14 listopada

Więcej o wystawie:

Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości

Wystawa w sposób chronologiczny i na podstawie starannie wyselekcjonowanego materiału źródłowego oraz najciekawszych zdjęć historycznych i innych elementów graficznych przedstawia węzłowe momenty procesów rozgrywających się na ziemiach polskich w ostatnim roku I wojny wraz z ich kluczowym dopełnieniem – odrodzeniem po 123 latach niewoli państwa polskiego. Każda plansza, oprócz archiwalnych zdjęć, zaopatrzona jest w krótki komentarz merytoryczny, nakreślający kontekst obrazowanych wydarzeń oraz tekst źródłowy (fragment dzienników, wspomnień, listów, dokumentów z epoki), będący osobistym komentarzem świadków historii do opisywanych procesów dziejowych. Co ważne narracja wystawy skoncentrowana jest na ówczesnych relacjach świadków historii i nie zawiera współczesnego komentarza.

Kuratorem wystawy jest Adam Safaryjski, kulturoznawca i redaktor kwartalnika „Karta”, kurator m.in. wystawy „From Poland with love” opowiadającej poruszającą historię wdzięczności Polaków za pomoc Stanów Zjednoczonych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

03 / 08 / 2018

18 lipca 2018 spotkali się w Krzyżowej, by omówić plan spotkania z podopiecznymi Dziennego Domu Pobytu Seniora “Senior-Wigor” w Strzegomiu, realizowanego w ramach projektu regularnie. Oprócz dyskusji, wspólnego spędzania czasu Seniorzy-Wolontariusze mają zamiar spisać wspomnienia podopiecznych Dziennego Domu Pobytu. Wspomnienia zostaną wydane jako kalendarze pt. “Wszyscy jesteśmy Seniorami”. 

Więcej informacji na stronie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

02 / 08 / 2018

Księga znajduje się w zbiorach Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego. Wystawa została przygotowana przez Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej działające przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Więcej informacji na stronie Biblioteki

25 / 07 / 2018

24 lipca w Klubie Trójki gośćmi Katarzyny Borowieckiej byli: dyrektor Ośrodka KARTA Artur Jóźwik i Przemysław Olszewski z Fundacji Animacja, którzy opowiadali o zasadach funkcjonowania archiwów społecznych. Nagranie audycji można wysłuchać na stronie Polskiego Radia.

12 / 07 / 2018

W ramach projektu „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej: regionalne centra kultury” zbiory 6 CATL-i zostaną przeniesione na portal OSA oraz na ich bazie stworzymy wirtualne wystawy. Odbędzie się cykl webinariów dot. opracowywania zbiorów w OSA. Wypracowane rozwiązania posłużą do przeniesienia zbiorów kolejnych bibliotek na portal OSA.

W ramach projektu „Otwarty System Archiwizacji jako sposób na zabezpieczenie lokalnego dziedzictwa” zorganizujemy webinaria dla AS-ów z opracowania zbiorów w OSA, z animowania społeczności lokalnej oraz z pracy z wolontariuszami; zaprezentujemy na portalu osa.archiwa.org zbiory kolejnych organizacji pozarządowych i bibliotek, ulepszymy program Otwarty System Archiwizacji dostosowując go do nieprofesjonalnych archiwistów oraz zorganizujemy kampanię „Zarchiwizuj swoją historię”.

10 / 07 / 2018

30 czerwca 2018 w domu przy Placu Stefana Czarnieckiego 10 w Tykocinie odbył się wernisaż wystawy „133 opowieści. Tykocin w latach 1885–2018”. Na wystawie zaprezentowano Tykocin poprzez losy jego mieszkańców oraz przedmiotów, komponując z nich tytułowe 133 opowieści - rozpoczynając od roku 1885, w którym rozpoczęto budowę Placu Czarnieckiego w Tykocinie, poprzez losy Maksymiliana Kizlinga, mularza, który do Tykocina przybył z Saksonii.

Jak piszą organizatorzy: „Obok pamiątek rodzinnych, fotografii, dokumentów urzędowych i przedmiotów życia codziennego, na wystawie odsłuchać można fragmenty wspomnień Abrahama Turka – ocalonego z Zagłady tykocińskiego lekarza. Wystawa prezentuje również powojenne losy Tykocina: między innymi elektryfikację, działalność instytucji kulturalnych oraz społecznych”.

Wystawa dla zwiedzających dostępna jest od 1 lipca 2018.

Więcej informacji na stronie portalu Plac Czarnieckiego 10.