Archiwa społeczne

26 / 11 / 2020

„Sulejówek po sąsiedzku” to wielowymiarowy obraz historii społecznej tego miasta, zapis osobistych emocji mieszkańców i opowieści o tym, co było i co wciąż pozostaje dla nich ważne.

Stworzenie portalu jest ważnym krokiem w działalności istniejącego od 2016 roku Archiwum Społecznego Sulejówka – partnerskiego przedsięwzięcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sulejówku, Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka. Portal powstał we współpracy z zespołem Pracowni Otwierania Kultury (inicjatywy Fundacji Centrum Cyfrowe).

Archiwum Społeczne Sulejówka zaprasza mieszkańców do dalszego współtworzenia portalu: czeka na fotografie, pamiątki i opowieści o tym mieście. 

Koniecznie odwiedźcie "Sulejówek po sąsiedzku"!

 

 

24 / 11 / 2020

Wirtualne Archiwum Społeczne Ziemi Kłomnickiej stworzyła Fundacja im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków z Garnka. Na stronie archiwumspoleczne.klomnice.pl można obejrzeć zbiór archiwaliów dotyczących m.in. życia mieszkańców w okresie międzywojennym, parafii początków XX wieku, działalności organizacji społecznych okresu międzywojennego, czasów II wojny światowej, a także historii artystycznej i życia prywatnego na Ziemi Kłomnickiej rodzeństwa śpiewaków operowych: Edwarda, Jana i Józefiny Reszków. Zbiór obejmuje fotografie, wideo, nagrania audio oraz publikacje.

Na realizację tego przedsięwzięcia Fundacja im. Edwarda, Jana, Józefiny Reszków otrzymała wsparcie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. 

Fundacja zachęca wszystkich mieszkańców tych okolic do przesyłania swoich archiwalnych zdjęć i innych dokumentów, które będą mogły dołączyć do Wirtualnego Archiwum Społecznego Ziemi Kłomnickiej!

 

16 / 11 / 2020

Projekt nosi nazwę „Tradycyjne instrumenty hazackich kapel na archiwalnych fotografiach. Dokumentacja i archiwizacja”, a impulsem do stworzenia archiwum była potrzeba zachowania pamięci o historii i dziedzictwie kulturowym mikroregionu Hazów, w którym - obok gwary, obrzędów, strojów czy haftu - szczególnie silne są właśnie tradycje muzyczne. Organizatorki poszukują starych fotografii, na których utrwalone są kapele, zespoły muzyków wraz z instrumentami. Mogą to być fotografie z wesel, dożynek, procesji lub innych spotkań czy uroczystości, jakie odbywały się na Hazach. Zdjęcia zostaną zeskanowane, a następnie przekazane z powrotem właścicielom. Zbiórka trwa do 10 grudnia. Partnerem projektu jest Muzeum Ziemi Rawickiej, które planuje realizację wystawy z zebranych fotografii.

Więcej informacji na temat projektu.

30 / 10 / 2020

Dzięki naszej współpracy z portalem Histmag.org, co tydzień na jego łamach będzie można  przeczytać wywiady z osobami, które swoją charyzmą, żyłką aktywizmu i zaangażowaniem zdecydowały się wesprzeć Centrum Archiwistyki Społecznej w sieciowaniu lokalnych inicjatyw i inspirowaniu ich do działania.

Siłą archiwistyki społecznej jest lokalność i to zazwyczaj w mniejszych miejscowościach powstają archiwa społeczne. CAS chciałby dotrzeć do wszystkich tych inicjatyw, pomóc im się rozwinąć, wesprzeć te dziedziny ich działalności, które tego wymagają. Mamy szansę to zrobić dzięki współpracy z siedmioma osobami, które już dziś prężnie działają w swoim środowisku, znają archiwistykę społeczną i rozumieją jej wartość. 

Zapraszamy na pierwszy, wprowadzający wywiad cyklu na łamach Histmag.org - rozmowę z Katarzyną Ziętal, która opowiada o Centrum, archiwistyce społecznej i idei stojącej za powołaniem jej ambasadorów.

W artykułach publikowanych co tydzień w piątek (od 6 listopada do 18 grudnia) poznamy bliżej każdego z ambasadorów: opowiedzą o sobie, swoich pasjach i motywacjach do działania na polu archiwistyki społecznej.  Dotychczas ukazały się rozmowy z Łukaszem Jakubowskim i z Mariuszem Bieciukiem - przeczytajcie koniecznie!

 

Więcej informacji o ambasadorach archiwistyki społecznej

30 / 10 / 2020

“Symfonia Małego Miasta” łączy w sobie muzykę i pokaz audiowizualny składający się z materiałów archiwalnych z Sejn i okolic. Performance przenosi widzów w niezwykły klimat małych miasteczek z wąskimi uliczkami, wywieszonym na sznurach praniem, targiem i oberżą, świętami i rocznicami gromadzącymi cały przekrój mieszkańców, małymi codziennymi rytuałami z pozoru sennym rytmem dnia. Znajdziemy je w każdym zakątku Polski, a także w dzielnicach wielkich miast. Specjalnie dla takich miasteczek, a szczególnie jednego - Sejn, została utkana symfonia współczesnych dźwięków i archiwalnych obrazów, opowiadająca o ludziach i miejscach, zwyczajach i wydarzeniach ważnych dla lokalnej społeczności na przestrzeni 50 lat XX wieku. 

Po kilku prezentacjach projektu na żywo, m.in. w Sejnach, Warszawie i Suwałkach, powstało nagranie, które w internecie mogą teraz oglądać miłośnicy muzyki i wszyscy zainteresowani historią Sejneńszczyzny. Zobaczcie koniecznie!

Filmowe podsumowanie projektu przygotowali: zespół NO LOGO & Marysia Sadowska, Fundacja Jazz Jamboree i Archiwum Miejsko-Gminne w Sejnach. Nagranie powstało (i trafiło do internetu) dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

Autorzy:
Maria Sadowska - wokal, piano
Adrian Łabanowski - wokal, ukulele, gitara
Tomasz Łabanowski - gitara elektryczna i akustyczna, sample
Jakub Łabanowski - gitara elektyczna, chórek
Robert Grygucis - gitara basowa
Marcin Karłowicz - perkusja, chórek
Kamil Burzyński - cymbały białoruskie, conga, chórek
Marcin Namiotkiewicz - didgiridoo, djembee
Marcin Pawlukiewicz - pomysł, reżyseria, realizacja video
Tomasz Kolski - realizacja nagrań, mix i mastering
Nagrań dokonano w studio Brill Av Media
 
Polecamy także obejrzenie fotoreportaży z występów w ramach Symfonii:

https://archiwummiejskogminne.wordpress.com/projekty/symfonia-malego-miasta/galeria-fotograficzna/

27 / 10 / 2020

Archiwum Opowieści Dębieckie gromadzi wywiady z mieszkańcami, fotografie i inne materiały ilustrujące życie tej części Poznania na przestrzeni ostatniego wieku. W październiku rozpoczęło akcję zbierania opowieści i archiwaliów związanych z Zakładami Cegielskiego. Osoby, które zechciałyby udzielić wywiadu i podzielić się wspomnieniami, fotografiami, dokumentami lub innego typu pamiątkami, proszone są o kontakt:

- przez Facebook Stowarzyszenia Zielona Grupa,

- drogą mailową: ula@zielonagrupa.pl,

- lub telefonicznie: 696039520.

 

23 / 10 / 2020

Znalazły się w niej niepublikowane wcześniej materiały z życia codziennego kobiet zatrudnionych w Stoczni Gdańskiej od 1945 do 1996 roku. W aplikacji można między innymi usłyszeć fragmenty reportażu o pracy kobiet w Stoczni z 1968 roku, można obejrzeć archiwalne zdjęcia nieistniejących już budynków i dowiedzieć się, jak zmieniało się zatrudnienie kobiet w Stoczni na przestrzeni lat. 

Większość fragmentów materiałów dźwiękowych pochodzi z wywiadów prowadzonych przez Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej od 2012 roku. 

Stowarzyszenie tak opisuje swój projekt: Naszym celem jest odkrycie i pokazanie perspektywy kobiet związanych ze Stocznią Gdańską – ich drogi zawodowej oraz codzienności ich pracy w tym zakładzie. Osoby pracujące w Stoczni oddały jej swoje serce, a często także zdrowie – o tym właśnie opowiadamy. Głos oddajemy także jednemu z pracowników, który od samego początku wspiera nasze projekty wiedzą fachową.

Aplikację można pobrać bezpłatnie (wymagania: system Android 10.0 lub wyższy).

15 / 10 / 2020

Jednym z partnerów projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, od blisko 10 lat prowadząca Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Mimo ograniczeń związanych z trwającą pandemią, 10 października w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyło się pierwsze wydarzenie w ramach "Małych ojczyzn". Podczas spotkania poświęconego lokalnemu archiwum społecznemu mieszkańcy mogli między innymi porozmawiać z gościem specjalnym: pasjonatem historii Hrubieszowa i twórcą radia RTM Staszic Stanisławem Nowakiem - i posłuchać fragmentów nagrań z jego przepastnego radiowego archiwum.

“Małe ojczyzny” to wielowymiarowy program, który angażuje archiwa społeczne w badanie historii lokalnej i odkrywanie nowych źródeł historycznych. Listy, pamiętniki, fotografie, wspomnienia… W ramach “Małych ojczyzn” mieszkańcy są zachęcani do dzielenia się podobnymi skarbami ze swoich zbiorów prywatnych. Na podstawie zgromadzonych archiwaliów - przekazanych przez mieszkańców oraz pozyskanych przez archiwa społeczne w ramach kwerend - powstaną artykuły poświęcone najciekawszym w danej miejscowości aspektom historii społecznej. Artykuły będą publikowane, m.in. w kwartalniku historycznym “Karta”. Zgromadzone i opracowane materiały zostaną także wykorzystane w lokalnych działaniach kulturalnych i edukacyjnych. 

Poprzez docieranie do nieopowiedzianych historii i kolejne działania w ramach “Małych ojczyzn”, archiwum społeczne tworzy zbiorowy zapis przeszłości.

Więcej informacji na temat programu "Małe ojczyzny" już wkrótce! Śledźcie aktualności na stronie archiwa.org i na naszym Facebooku

 

13 / 10 / 2020

Uroczysta inauguracja projektu odbędzie się 24 października o godz. 12.00 w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej przy ul. Kolejowej 29 w Krośnie. 

Jednocześnie twórcy archiwum zachęcają mieszkańców do głosowania w budżecie obywatelskim na projekt nr 7: Krośnieńskie archiwum społeczne - historia mówiona krośnian. Głosowanie w budżecie obywatelskim miasta Krosna trwa od 15 października do 5 listopada 2020 r.

W założeniu twórców projektu, zdigitalizowane archiwum społeczne ma się stać początkiem dialogu nad stanem miasta, a także przygotowaniem do dalszej pracy na jego przyszłością. Mieszkańcy będą mogli włączyć się w trwającą przez 9 miesięcy inicjatywę, która, podzielona na trzy etapy po trzy miesiące, będzie dotyczyć:

- PRZESZŁOŚCI (zbierane będą zdjęcia i pamiątki, których kopie cyfrowe stworzą bazę, z czasem opublikowaną w internecie. Zebrane zostaną także wspomnienia mieszkańców, poprzedzone warsztatami z historii mówionej i storytellingu),

- TERAŹNIEJSZOŚCI (zostanie przeprowadzona dokumentacja fotograficzna obecnego stanu miejsc uwiecznionych na zebranych zdjęciach archiwalnych, zostanie także przygotowana wystawa i film krótkometrażowy),

- PRZYSZŁOŚCI (ludzie z różnych środowisk: planiści, architekci, działacze społeczni, mieszkańcy, seniorzy, młodzież, zostaną zaproszeni do rozmowy o stanie miasta, prezentować pomysły na jego poprawę, szukać partnerów i wskazywać tematy na których należałoby się skupić. Efekty pracy zostaną opublikowane i przesłane do lokalnych władz, rady dzielnicy i instytucji partnerskich).

Projekt ma się stać wstępem do kolejnych działań, budującym i pogłębiającym relacje sąsiedzkie. 

Więcej informacji o Krośnieńskim Archiwum Społecznym - na jego profilu na Facebooku.