Archiwa społeczne

05 / 02 / 2018

Jak piszą organizatorzy wystawy: "Zofia Rydet (1911-1997) to jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Artystka w 1954 roku wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie rozwijała swoje umiejętności i ważne przyjaźnie z tamtejszymi fotografami, a od 1963 roku zaczęła uczyć fotografii na Politechnice Gliwickiej. Równocześnie rozsyłała swoje zdjęcia na międzynarodowe przeglądy fotografii w Polsce i na całym świecie, zdobywając medale, wyróżnienia i międzynarodowe tytuły AFIAP i EFIAP. 
Głównym artystycznym polem zainteresowań Zofii Rydet był człowiek, a konsekwencją jej fascynacji oraz celem licznych podróży po Polsce był powstający od 1978 roku monumentalny Zapis Socjologiczny". 

Kuratorzy wystawy: Zofia Augustyńska-Martyniak, Kamil Kłeczek
Wernisaż: 2 lutego 2018, godz. 19.00
Finisaż: 16 marca 2018, godz. 19.00 (spotkanie z Fundacją im. Zofii Rydet)
Wystawa czynna do 16 marca 2018
Galeria czynna: wtorki-piątki w godz. 9.00-16.00, niedziele w godz. 10.00-14.00. 

13 / 01 / 2018

Nowa galeria zostanie zainaugurowana wystawą opartą o wycinek archiwum negatywów Marka Piaseckiego. Stworzył ją 14-sto osobowy zespół kuratorski w ramach 4-miesięcznych warsztatów realizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”Fundację Archeologia Fotografii.

Wernisaż odbędzie się 18 stycznia o godz. 18.00 przy ul. Chłodnej 20.

Więcej informacji: strona Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"

29 / 12 / 2017

Zachęcamy do zajrzenia do przedwojennego Gozdowa i poznania jego mieszkańców.

Prezentacja powstała w ramach projektu: "Otwarty System Archiwizacji - centrum udostępniania wirtualnych zbiorów archiwów społecznych", realizowanego przez Ośrodek KARTA w 2017 roku.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

Przygotowanie: Ośrodek KARTA, współpraca: Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie.

 

28 / 12 / 2017

Zasób archiwalny fundacji to przede wszystkim Spuścizna Jerzego Kukuczki. To unikatowy zbiór  obejmujący dokumentację wypraw górskich zwłaszcza fotograficzną, dokumentację tekstową w tym biograficzną, mapy, muzealia, dokumentację dźwiękową i filmową w tym wywiady z alpinistą.

Spuścizna Jerzego Kukuczki w latach 2016-2017 została zdigitalizowana, opracowana i udostępniona w Wirtualnym Muzeum Kukuczki w ramach projektu Fundacji Wielki Człowiek, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2017 roku fundacja była partnerem projektu Ośrodka KARTA:  "Otwarty System Archiwizacji - centrum udostępniania wirtualnych zbiorów archiwów społecznych". Dzięki temu fotografie i muzealia ze Spuścizny Jerzego Kukuczki zostały udostępnione na portalu OSA.

Ponadto w ramach projektu powstała prezentacja multimedialna o tzw. Śląskiej Wyprawie z udziałem Jerzego Kukuczki w 1974 roku, której celem było zdobycie szczytu McKinley na Alasce.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji.

 

22 / 12 / 2017

Poradnik powstał jako część projektu Ośrodka KARTA: "Otwarty System Archiwizacji - centrum udostępniania wirtualnych zbiorów archiwów społecznych", realizowanego w 2017 roku. W ramach projektu przygotowane zostały także cyfrowe opowieści ze zbiorów 9 archiwów społecznych. Wszystkie publikujemy na stronie archiwa.org w aktualnościach.

Kliknij TUTAJ, aby zapoznać się z poradnikiem.

Zachęcamy do zapoznania się z instruktażem i oglądania cyfrowych opowieści powstałych w ramach projektu.

22 / 12 / 2017

Portal umożliwia prezentację zbiorów archiwów społecznych oraz ich przeszukiwanie. W ramach zadania udostępniono na nim ponad 10 tys. archiwaliów ze zbiorów 9 archiwów społecznych, m.in. Ośrodka KARTA, Fundacji Wielki Człowiek, Fundacji Przestrzeń Kobiet i Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej przy bibliotekach. Ponadto na podstawie zbiorów udostępnionych na portalu OSA stworzone zostały cyfrowe opowieści, udostępniane na portalu oraz na stronie archiwa.org w aktualnościach.

Zachęcamy do korzystania z portalu OSA!

22 / 12 / 2017

Archiwum prywatne Stefana Pappa zawiera nie tylko dokumentację jego wszechstronnej działalności ale także materiały dotyczące krakowskiego i ogólnopolskiego ruchu artystycznego. Opracowanie archiwum było możliwe dzięki projektowi badawczemu historyczki sztuki Karoliny Vyšata, zrealizowanemu w 2017 roku w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt objął digitalizację prawie 2000 dokumentów, z czego ok. 1200 to dokumentacja aktowa (ponad 4000 stron) a 800 - dokumentacja obrazowa. Wśród opracowanych i zdigitalizowanych materiałów znajduje się korespondencja prywatna i służbowa, maszynopisy oraz rękopisy tekstów autorskich oraz innych twórców, zgromadzone na potrzeby inicjatyw wydawniczych, notatki, wycinki prasowe oraz fotografie. W ramach opracowania zasobu powstała baza ponad 200 sylwetek twórców a także bogaty indeks obejmujący ponad 90 haseł geograficznych, 300 haseł rzeczowych oraz 900 haseł osobowych.

Zdigitalizowane i opracowane zbiory są prezentowane na portalu: osa.archiwa.org.

Prezentacja multimedialna ukazuje postać Stefana Pappa i różne obiekty z jego archiwum. Zachęcamy do obejrzenia:

Udostępnienie online zbiorów Stefana Pappa oraz przygotowanie prezentacji zostało zrealizowane w ramach projektu Ośrodka KARTA: "Otwarty System Archiwizacji - centrum udostępniania wirtualnych zbiorów archiwów społecznych".

22 / 12 / 2017

W projekcie "Pamięć trzeciego sektora" przekonujemy organizacje pozarządowe, że powinny prowadzić dokumentację swojej działalności. Jak to zrobić? Nasz interaktywny samouczek pozwoli Wam podjąć niezbędne decyzje i stworzyć archiwum NGO!