Archiwa społeczne

16 / 07 / 2020

"Jaskółka" przynosi wieści ze świata archiwów społecznych: promuje najciekawsze działania AS-ów z całej Polski, informuje o szkoleniach, konkursach i dotacjach. Prezentuje archiwa, które niedawno dołączyły do sieci AS-ów i przybliża nieprzeciętne postaci osób, które archiwa współtworzą. 

Dołącz do nas, już dziś zapisz się do newslettera!

 

Subskrybując nasz newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Dowiedz się więcej o tym, jak chronimy Twoje dane: polityka prywatności.

16 / 06 / 2020

Jesienią planujemy przeprowadzić wspólny cykl webinariów poświęconych różnym aspektom historii mówionej (m.in. etyce, opracowaniu, archiwizacji). A już na przełomie czerwca i lipca osoby członkowskie PTHM będą mogły przetestować Otwarty System Archiwizacji pod kątem umieszczania w nim nagrań dźwiękowych i transkrypcji. 

Zapraszamy na stronę Towarzystwa: http://pthm.pl/ oraz do śledzenia profilu na FB: https://www.facebook.com/historiamowiona/.

10 / 06 / 2020

Program służy dofinansowaniu projektów, których celem jest identyfikacja, dokumentacja i/lub upowszechnianie dziedzictwa kulturowego oraz jego wartości, a także sprzyjanie społecznemu zaangażowaniu w ochronę i opiekę nad dziedzictwem - skierowanych przede wszystkim do społeczności lokalnych.

Wnioski można składać do 9 lipca do godz. 15:00 za pośrednictwem platformy Witkac. Na etapie naboru nie jest wymagane podpisane papierowe potwierdzenie złożenia wniosku.

Szczegóły na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

10 / 06 / 2020

Serdecznie witamy w OSA setnego AS-a: Dawny Knurów.

A wszystkie niezdecydowane archiwa społeczne zachęcamy do zapoznania się z możliwościami, jakie daje OSA. Czekamy na Was!

09 / 06 / 2020

Jest zarazem wspaniałą okazją, aby głos archiwów społecznych wybrzmiał w mediach.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy w radiu RDC z Katarzyną Ziętal - dyrektorką Centrum Archiwistyki Społecznej, Zbigniewem Gluzą - prezesem Fundacji Ośrodka KARTA i Anetą Norek-Skrycką - prezeską Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.

Katarzyna Ziętal opowiada o archiwach społecznych w programie Warszawski Dzień w TVP3 Warszawa, 9 czerwca, oglądajcie od około 18 minuty! 

Zachęcamy też do zobaczenia QADRANSA QLTURY w TVP3 Warszawa - premiera 12 czerwca o 19:05.

Natomiast portal Dzieje.pl prezentuje niezwykle ciekawą rozmowę o archiwistyce społecznej z Katarzyną Ziętal oraz Katarzyną Górny, kierowniczką Archiwum Ośrodka KARTA. Polecamy! 

 

 

09 / 06 / 2020

Dzięki dołączeniu do Bazy informacje o Waszych działaniach staną się bardziej dostępne, a Wasze Archiwum stanie się częścią ogólnopolskiej sieci.  Dołączenie do Bazy jest też pierwszym krokiem do skorzystania z Otwartego Systemu Archiwizacji, narzędzia zaprojektowanego specjalnie dla archiwów społecznych osa.archiwa.org.

Prosimy o wypełnienie formularza, który pozwoli dołączyć do Bazy i rozpocznie naszą wspólną pracę nad rozwijaniem archiwistyki społecznej: link do formularza.

Regulamin Bazy Archiwów Społecznych

17 / 04 / 2020

Program szkolenia obejmuje podstawowe zagadnienia dotyczące digitalizacji archiwów, dokumentów i fotografii:
1. Monitor–komputer– skaner jako system digitalizacyjny.
2. Proces skanowania materiałów refleksyjnych (dokumentów, odbitek fotograficznych) w skanerze płaskim.
3. Ustawienia oprogramowania do skanowania.
4. Plik cyfrowy – typy, parametry zapisu, kompresja, przeznaczenie.
5. Rozdzielczość skanera, wpływ na rozdzielczość pliku.
6. Nazewnictwo i system archiwizacji.
7. Wybór skanera do digitalizacji materiałów archiwalnych.

Prosimy o rejestrowanie się przez formularz.

Liczba uczestników szkolenia jest ograniczona, w związku z tym o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy otrzymają mailową informację o zapisie na szkolenie/ braku miejsc.

Webinarium poprowadzi Karol Bagiński – Fotograf. Postproducent fotografii. Operator DTP. Wykładowca i nauczyciel. Specjalista postprodukcji fotograficznej. Laborant ciemni czarno-białej. Skanerzysta. Przygotowuje wystawy i publikacje dla muzeów, galerii sztuki, wydawnictw i prasy. Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii, rocznik 2006. W latach 2008–2017 wykładowca tej szkoły w pracowniach Sprzęt i techniki fotograficzne oraz Cyfrowa edycja obrazu na wydziale fotograficznym, DTP i przygotowanie druku na wydziale projektowania graficznego. Prowadzący warsztaty i szkolenia z digitalizacji postprodukcji m.in. dla: Muzeum Powstania Warszawskiego, OOF Academy, Medikon Polska, Fundacji Ośrodka KARTA.

Więcej informacji o trenerze można znaleźć na stronie: http://foto-grafika.pl/.

Kolejne webinaria z Karolem Bagińskim, dotyczące digitalizacji, już w maju!

01 / 04 / 2020

Ulepszymy Otwarty System Archiwizacji i portal archiwa.org, będziemy organizować więcej szkoleń, zwiększymy promocję archiwistyki społecznej. Chcielibyśmy, żeby nasza praca była jak najbardziej skuteczna, dlatego zwracamy się do wszystkich osób działających na polu archiwistyki społecznej z prośbą o wypełnienie ankiety. Pomoże nam ona określić plan działania na rzecz całej dziedziny.

Zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej potrzeb archiwów społecznych.

Ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje mniej niż 10 minut. Odpowiedzi na pytania ankietowe zbieramy do 20 kwietnia.

Wypełnij ankietę: