Aktualności

14 / 02 / 2018

Projekt Aplikacje Mobilne dla Kultury ma na celu zaprezentowanie potencjału bezpłatnych aplikacji mobilnych w animacji kultury, ożywianiu archiwów cyfrowych i lokalnej historii, tworzeniu oferty edukacyjnej. Prezentowane technologie i narzędzia są traktowane jako pretekst do poznawania lokalnej historii, integracji społeczności, zachęcenie do wspólnej pracy nad zachowaniem dziedzictwa kulturowego. Pomysły na wykorzystanie aplikacji mobilnych przydadzą się w niewielkich ośrodkach, które mają ograniczone zasoby na zakup specjalistycznego sprzętu i oprogramowania. 

Projekt skierowany jest do:

Animatorów kultury, którzy chcą dowiedzieć się, jak twórczo wykorzystać ogólnodostępne aplikacje mobilne w działaniach animacyjnych.

Edukatorów i nauczycieli, którzy chcą lepiej zrozumieć świat aplikacji mobilnych, a wiedzę tę twórczo wykorzystać w swojej codziennej pracy.

Pasjonatów lokalnej historii, którzy dzięki bezpłatnym i prostym w obsłudze aplikacjom, będą mogli ożywiać lokalne archiwa cyfrowe wspólnie z dziećmi i młodzieżą, dorosłymi i seniorami.

Podczas serii webinarów zaplanowanych w projekcie można dowiedzieć się m.in do czego przydadzą się aplikację mobilne w kulturze i edukacji, jak prowadzić zajęcia z tabletami i smartfonami, jak korzystać z archiwów cyfrowych oraz jak tworzyć multimedia na urządzeniach mobilnych.

Więcej o projekcie oraz zapisy na webinary

09 / 02 / 2018

Interesujesz się historią, architekturą, zabytkami, materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym, przemysłem? Lubisz wiedzieć więcej, zdobywać nowe umiejętności? Chcesz pogłębiać wiedzę i dzielić się nią z innymi? Pisać, redagować, fotografować, spędzać czas w interesującym towarzystwie? Przyjdź na „Piątki z Wikipedią” – warsztaty edycji haseł w Wikipiedii, które odbywać się będą w każdy trzeci piątek miesiąca.

Drugie spotkanie odbędzie się 16 lutego 2018 roku o godzinie 16.30 w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (ulica Teatralna 4, sala konferencyjna, I piętro).

Źróło i szczegółowe informacje: NGO.pl

05 / 02 / 2018

Jak piszą organizatorzy wystawy: "Zofia Rydet (1911-1997) to jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Artystka w 1954 roku wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie rozwijała swoje umiejętności i ważne przyjaźnie z tamtejszymi fotografami, a od 1963 roku zaczęła uczyć fotografii na Politechnice Gliwickiej. Równocześnie rozsyłała swoje zdjęcia na międzynarodowe przeglądy fotografii w Polsce i na całym świecie, zdobywając medale, wyróżnienia i międzynarodowe tytuły AFIAP i EFIAP. 
Głównym artystycznym polem zainteresowań Zofii Rydet był człowiek, a konsekwencją jej fascynacji oraz celem licznych podróży po Polsce był powstający od 1978 roku monumentalny Zapis Socjologiczny". 

Kuratorzy wystawy: Zofia Augustyńska-Martyniak, Kamil Kłeczek
Wernisaż: 2 lutego 2018, godz. 19.00
Finisaż: 16 marca 2018, godz. 19.00 (spotkanie z Fundacją im. Zofii Rydet)
Wystawa czynna do 16 marca 2018
Galeria czynna: wtorki-piątki w godz. 9.00-16.00, niedziele w godz. 10.00-14.00. 

02 / 02 / 2018

Ma ona na celu zachęcić jak największą liczbę ludzi do odkrywania i docenienia europejskiego dziedzictwa oraz wzmocnienia poczucia przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej. Tegoroczny slogan brzmi: „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”.

W ciągu roku w całej Europie zorganizowanych zostanie szereg inicjatyw i wydarzeń. Wszystkie będą miały na celu przybliżenie społeczeństwu dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe kształtuje naszą tożsamość i nasze codzienne życie. Obejmuje zarówno europejskie miasta, jak i pomniki przyrody i obiekty archeologiczne. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko literatura, sztuka i piękne przedmioty, lecz także rzemiosło, którego uczymy się od naszych przodków, baśnie, które opowiadamy naszym dzieciom, tradycyjne potrawy czy filmy, które oglądamy i z którymi się identyfikujemy.

Oprócz strony internetowej uruchomione zostały polskie kanały w mediach społecznościowych:

Strona ERDK 2018 w języku polskim
Oficjalna strona European Year of Cultural Heritage w języku angielskim (oraz inne wersje językowe)

01 / 02 / 2018

Wydawnictwa przybliżają polskim archiwistom kolejne propozycje Międzynarodowej Rady Archiwów, kierowane do społeczności archiwalnej w różnych krajach w celu wprowadzania profesjonalnych, jednolitych metod opisu archiwalnego.

ISDIAH zawiera propozycję przygotowania opisu instytucji przechowującej materiały archiwalne – zarówno samodzielnej, jak i części większego podmiotu pełniącego inne funkcje. ISDF zawiera założenia opisu tychże funkcji, z którymi związane jest wytwarzanie określonego rodzaju dokumentacji, przejmowanej następnie przez archiwa historyczne. Blokowa struktura standardów jest analogiczna do znanych i opublikowanych wcześniej w polskiej wersji językowej: Międzynarodowego standardu opisu archiwalnego ISAD (G) oraz Międzynarodowego standardu archiwalnych haseł wzorcowych ciał zbiorowych, osób i rodzin ISAAR (CPF).

Publikacje są dostępne jedynie w postaci elektronicznej, do bezpłatnego pobrania w wersjach: PDF, ePub, Mobi.

ISDIAH. Międzynarodowy standard opisu instytucji z zasobem archiwalnym, tłum. Hubert Wajs, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa 2017; s. 102; ISBN 978-83-65681-26-3    PDFePubMobi

ISDF. Międzynarodowy standard opisu funkcji, tłum. Adam Baniecki, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa 2017; s. 69; ISBN 978-83-65681-23-2     PDFePubMobi

Źródło: archiwa.gov.pl

30 / 01 / 2018

"Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program grantowy, który służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. Projekt ma za zadanie ukazanie historii w sposób ciekawy, nowatorski i angażujący, mogą wziąć w nim udział stowarzyszenia, fundacje, biblioteki, domy kultury i muzea regionalne z całej Polski.

W ramach programu przyznane zostaną dotacje w wysokości od 5 do 70 tys. zł.

Aby złożyć wniosek, należy zalogować się pod adresem: https://formularze.patriotyzmjutra.pl/

Nabór wniosków potrwa do 21 lutego 2018 r.

Źródło: Muzeum Historii Polski

25 / 01 / 2018

Pierwsze w tym roku „Spotkanie ze źródłem archiwalnym” poświęcone będzie sztuce ludowej. Organizatorami spotkania są Archiwum Państwowe w Kielcach, Instytut Historii UJK oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Początek o godz. 16.00 w środę 31 stycznia w siedzibie AP przy ul. Kusocińskiego 57.

23 / 01 / 2018

Szkolenie ma na celu podniesienie kompetencji w zakresie wykorzystania źródeł archiwalnych w nauczaniu — uczeniu się historii, doskonalenie umiejętności krytyki źródeł, wymianę doświadczeń i przykładów dobrej praktyki edukacyjnej w pracy ze źródłami historycznymi.

Kurs obejmuje 4 spotkania, każde po 5 godzin dydaktycznych. Nauczyciele zainteresowani udziałem w kursie mogą uczestniczyć we wszystkich proponowanych modułach szkolenia lub w dowolnie wybranych.

Terminy spotkań: 22.02, 22.03, 26.04, 17.05

Więcej informacji: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli

20 / 01 / 2018

Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 stycznia w godziniach 16.15-17.15 w Archiwum Państwowym w Warszawie (ul. Krzywe Koło 7). Organizatorzy zaprszanają wszystkich zainteresowanych genealogią, tworzeniem rodzinnego archiwum. W trakcie konsultacji można uzyskać porady jak zachować rodzinne pamiątki, jak je przechowywać, jak konserwować i uporządkować. Porozmawiamy również o genealogii.