Aktualności

10 / 12 / 2018

Portal został stworzony przez Fundację Rzeszowską. Portal RAS umożliwia dzielenie się wspomnieniami i archiwaliami w formie tekstu, obrazu, dźwięku i filmu.

12 grudnia 2018 (środa) o godz. 17:00 w Rzeszowie w Atelier Aparat Caffe odbędzie się wernisaż wystawy „Mikrohistorie” oraz premiera Portalu Rzeszowskie Archiwum Społeczne. Zapraszamy!

21 / 11 / 2018

Piszemy w nim między innymi o konkursach dotacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz o szkoleniu stacjonarnym dla archiwów społecznych z Mazowsza. Zapraszamy do lektury Newslettera

Wszystckich z Państwa, którzy chcieliby subskrybować newsletter, prosimy o kontakt mailowy pod adresem: as#karta.org.pl. 

20 / 11 / 2018

Polecamy zwłaszcza następujące programy:

 • Kultura Dostępna. Celem programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.  Nabór wniosków trwa do 30 listopada.
   
 • Wspieranie Działań Muzealnych. Celem programu jest wspieranie działalności w zakresie opieki konserwatorskiej nad muzealiami, archiwaliami i księgozbiorami, a także - prezentacji zbiorów w postaci atrakcyjnych poznawczo projektów wystawienniczych i wydawniczych. Operatorem programu jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Nabór zostanie ogłoszony niebawem.
   
 • Kultura Cyfrowa. Celem programu jest udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego. Nabór trwa do 30 listopada
15 / 11 / 2018

W ramach spotkania Katarzyna Ziętal z Obserwatorium Archiwistyki Społecznej w Ośrodku KARTA opowiedziała o założeniach archiwistyki społecznej oraz projekcie "Pamięć trzeciego sektora" dofinansowanego ze środków Programu FIO. Spotkanie przeznaczone było dla osób i przedstawicieli organizacji pozarządowych, które interesują się historią swojej okolicy.  

Spotkanie to część większego działania rocznicowego – w ramach Nieskończenie Niepodległej opracowalna została wystawa, która przedstawia węzłowe momenty procesów rozgrywających się na ziemiach polskich w ostatnim roku I wojny wraz z ich kluczowym dopełnieniem – odrodzeniem po 123 latach niewoli państwa polskiego.

 

15 / 11 / 2018

Po szkoleniu, prowadzonym przez trenerów z Ośrodka KARTA, uczestnicy będą mieli konkretną wiedzę: jak wymyślić koncept projektu archiwalnego, jak szukać finansowania, jak skutecznie aplikować, jak profesjonalnie opracować zbiory w bezpłatnym programie Otwarty System Archiwizacji (osa.archiwa.org). Szkolenie, w dużej mierze oparte na dyskusji i wymianie doświadczeń będzie okazją do inspiracji pomysłami innych. 
 

Więcej informacji i formularz rekrutacyjny:

http://www.ariari.org/pl/128-seminarium-jak-realizowac-projekty-archiwal...

Kontakt: e-mail: stefania.hrycyk@ariari.org |tel. +48 515 086 644

15 / 11 / 2018

Jest to bezpłatny prezent dla czytelników z całej Polski. Akcję wysyłki Księgi do bibliotek mogliśmy zrealizować dzięki dotacji przyznanej nam w ramach programu "Niepodległa".

15 / 11 / 2018

Dobiega końca projekt "Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej: regionalne centra kultury" realizowany przez Fundację Ośrodka KARTA w partnerstwie z ośmioma bibliotekami prowadzącymi archiwa społeczne w sieci CATL. Projekt, dofinansowany z programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Kultura Interwencje, zapoczątkował proces przenoszenia zbiorów CATL na bardziej nowoczesną, atrakcyjną i bezpieczną platformę, jaką jest Otwarty System Archiwizacji. W ramach projektu do OSA zaimportowano 6698 archiwaliów - zbiorów następujących bibliotek:

 • Biblioteka Miejska w Szczuczynie
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie
 • Biblioteka Publiczna w Mońkach
 • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach
 • Biblioteka Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim
14 / 11 / 2018

Jak piszą organizatorzy: "Konferencja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – teoretyków uprawiających różne dyscypliny naukowe i do praktyków. Zagadnienia konferencji dotyczyć będą specyfiki świata cyfrowego i jego narzędzi, a także metod badania rzeczywistości wirtualnej. Przedmiotem zainteresowania zamierzamy uczynić również dyskursy konstytuujące cyfrowe światy, a także przyjrzeć się kształtowaniu relacji międzypodmiotowych w cyberprzestrzeni."

Więcej informacji: http://www.fil.us.edu.pl/konferencja-pt-cyfrowe-swiaty-wspolnoty-dyskursy/