Bartoszyce – miasto w północno-wschodniej części Polski, położone w historycznej kranie Prus – Barcji.
Jego historia jest nieco odmienna od dziejów innych miast. Do 1945 roku Bartoszyce były miejscowością należącą do niemieckich Prus Wschodnich, a jego nazwa brzmiała Bartenstein. Po zakończeniu II wojny światowej miasto weszło w granice ziem polskich.
Zdecydowanie większość mieszkańców Bartoszyc to przesiedleńcy z innych terenów kraju oraz polscy repatrianci m.in. z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Duża grupa to Ukraińcy, których rodziny zostały przywiezione na te tereny w czasie Akcji „Wisła”. Niewielką grupę stanowią potomkowie niemieckiego Bartenstein.
Niezależnie od czasów i narodowości mieszkańców, centrum handlu i życia towarzyskiego stanowił rynek miejski – centralny plac, w którym zbiegały się drogi prowadzące do miasta. Dziś wejść tu można przez zabytkową XV w. Bramę Lidzbarską, będącą pozostałością po średniowiecznych murach obronnych. Po lewej stronie placu mamy wyloty na ulice: Mazurską, Rynkową i Bema, po prawej na ulice: Kopernika, Szewców, Kowali i Kętrzyńską.
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Bartoszycach w swoich zasobach posiada wiele materiałów związanych z tym miejscem. Materiałów, które obrazują zmiany architektoniczne, modowe, motoryzacyjne, technologiczne i wiele innych.
Zapraszamy do obejrzenia wybranych archiwaliów: pocztówek prezentujących niemieckie Bartenstein od początków XX w., zdjęć z polskimi pionierami z lat 40. i późniejszymi mieszkańcami, fotografii z różnych uroczystości, imprez oraz obrazów architektury, aż do lat 70. XX w.
Jedno miasto, jedno miejsce – wiele historii... Zapraszamy.
Od 2018 roku zbiory Biblioteki w Bartoszycach obejrzeć można w Otwartym Systemie Archiwizacji.