Fundacja TRES opiekuje się kolekcją szklanych negatwów wykonanych przez Constantego Sikorskiego fotografa ze Zbąszynia. Naszym celem jest nie tylko upublicznienie i zabezpieczenie zespołu archiwalnego, ale także twórcze działanie i szukanie współczesnych kontekstów dla starej fotografii. Pomagamy również innym archiwom społecznym w digitalizacji i upublicznieniu swoich zasobów. Nasze dotychczasowe działania to głównie aktywność dygitalizacyjna, wystawiennicza i wydawnicza. Zależy nam na budowaniu społecznej aktwności wokół zagadnień archiwów społecznych.
Nasza kolekcja powstała na bazie zbiorów Kazimierza Olejniczaka (fotografa zbąszyńskiego). W latach 80-tych kupił on kilkadziesiąt szklanych negatywów Constantego Sikorskiego (fotograf prowincjonalny działający od początku do lat czterdziestych XX w w Zbąszyniu) przedstawiających głównie powstańców wielkopolskich. W 2006 roku po śmierci Kazimierza Olejniczaka kolekcją zajął się jego syn Wojciech Olejniczak. W 2008 roku z chwilą powołania Fundacji TRES zbiór dostał się pod naszą opiekę i jest sukcesywnie porządkowany i wzbogacany. Obecnie cała kolekcja to ponad 3000 szklanych negatywów wykonanych na przestrzeni 40 lat.
Constanty Sikorski usługi fotograficzne wykonywał na dość znacznym obszarze. Przez długi czas był jedynym fotografem działającym w Zbąszyniu i okolicach.
W katalogu Wielkopolska wieś znalazły się fotografie wykonane w plenerze jak i w atelier. Kluczem do takiej zawartości katalogu są stroje ludowe oraz charakterystyczny zestaw instrumentów muzycznych występujących na tym terenie i lokalizacja wykonanych poza miastem fotografii. Są też portrety wykonane w atelier. Tutaj kierowaliśmy się subiektywną definicją “wiejskiego typu” portretowanej osoby.