Konkursy

Konkurs na reportaż "Kim jest archiwista społeczny?" rozstrzygnięty!

Plakat konkursu "Kim jest archiwista społeczny"Skrzypaczka, która zainicjowała powstanie archiwum polskiego jazzu. Pielęgniarka, która pracuje na bloku operacyjnym, a po godzinach dokumentuje dokonania swoich poprzedniczek. Bibliotekarz, który odkrywa trudną historię dla mieszkańców swojego miasta. Są z różnych środowisk i grup zawodowych. Co łączy te osoby, jakie są ich osobiste historie, motywacje do działania?

Archiwiści społeczni nie tylko gromadzą cenne materiały, ale przy tym również wyzwalają energię społeczną. Pukają do drzwi sąsiadów, dzięki czemu docierają do unikatowych dokumentów. Nagrywają wspomnienia starszych osób, odwiedzają lokalne stowarzyszenia. Są inicjatorami i twórcami projektów artystycznych i edukacyjnych, angażują społeczność we wspólne działania. Przyczyniają się do ożywienia życia kulturalnego i integracji mieszkańców.

Ogłoszony przez Centrum Archiwistyki Społecznej konkurs był zaproszeniem do sportretowania osób, które tworzą archiwa społeczne. Zaproszeniem do przyjrzenia się, kim są ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas na gromadzenie śladów przeszłości. Jakich opowieści szukają? Czy historie, którymi się zajmują, niosą uniwersalne przesłanie i przekraczają granice prywatnych domów i regionów?

Reportaże oceniało znakomite grono jurorów: Olga Stanisławska, Agata Tuszyńska oraz Cezary Łazarewicz. Dla laureatów przewidziano nagrody pieniężne w wysokości: 6 tys. zł (nagroda główna), 4 tys. zł (2. miejsce), 2 tys. zł (3. miejsce) oraz dwa wyróżnienia po 1 tys. zł. Zwycięskie teksty ukażą się w 2021 r. w publikacji wydanej nakładem organizatora.

 

Jest nam ogromnie miło poinformować, że spośród 33 reportaży, które spłynęły na nasz konkurs, jury wybrało zwycięskie prace:  

1. nagroda - Justyna Wysocka „Nie oddawaj swojej siostry ogniowi”. Rzecz o archiwistkach społecznych  

2. nagroda - Aleksandra Karmelita Wypatrzyć niedostrzegalny ślad

3. nagroda - ex aequo Rafał Skórski Z miłości do białego anioła i Piotr Bewicz Transmisja Archiwum

oraz dwa wyróżnienia - Milena Zatylna Metafizyka? A może szaleństwo? i Katarzyna Wojtasik Pamięć.jpg

Serdecznie gratulujemy laureatom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy!

 

Konkurs objął patronatem Instytut Reportażu. Patronat medialny – Radio Kampus.

Regulamin konkursu

Karta zgłoszenia