Łukasz Żywulski

Łukasz Żywulski
Łukasz Żywulski

absolwent historii oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, obecnie kustosz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie, w której od 2013 roku koordynuje między innymi Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej

Organizacja: 
Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie

Jestem absolwentem historii oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W zawodzie bibliotekarza pracuję od 2008 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, opiekując się starymi drukami oraz w Szkole Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego w Józefowie jako nauczyciel-bibliotekarz. Do Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszynie trafiłem zupełnie przypadkowo akurat w momencie przystępowania biblioteki do sieci Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej.

Swoją przygodę z archiwistyką społeczną rozpocząłem kilka lat wcześniej od uporządkowania swojej skromnej spuścizny. Nie mogę pochwalić się jeszcze burzliwą i bogatą biografią, ale mimo to zebranie wszystkich dokumentów mojego życia społecznego takich jak listy i kartki pocztowe, bilety, rachunki, zdjęcia, autografy i inne pamiątki lat młodzieńczych dało mi dużo satysfakcji. Stworzyłem mini archiwum, zamknięte w teczkach, kopertach, pudełkach i skrzyneczkach.   Zacząłem interesować się również fotografiami i dokumentami przechowywanymi przez moich dziadków. Miałem świadomość, że w każdej chwili mogą odejść a wraz z nimi bezpowrotnie przepadnie posiadana przez nich wiedza. Poddałem cyfryzacji zachowane fotografie notując wszystkie rozszyfrowane postacie, daty i miejsca. Dzisiaj z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że zdążyłem uratować to co najcenniejsze – pamięć. Poznałem przy tym mnóstwo ciekawych faktów z życia mojej rodziny.

Zakładając raszyński CATL przekonałem się, że "bibliotekarz też archiwista [społeczny]" i trudno się z tym nie zgodzić. W swojej pracy jesteśmy tak blisko ludzi, że właściwie każdy kontakt z czytelnikiem może stać się okazją do pozyskania nowych ciekawych zbiorów. W pracy, a raczej misji archiwisty społecznego doceniam przede wszystkim możliwość uczestniczenia w ratowaniu i dokumentowaniu pamięci. Ogromną motywację do stałego powiększania raszyńskiego archiwum społecznego dają mi sami mieszkańcy tej podwarszawskiej gminy, którzy regularnie przychodzą na spotkania dyskusyjne, motywują swoich przyjaciół i sąsiadów do udostępnienia swoich zbiorów.

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie zgromadziła do tej pory ponad 700 cyfrowych kopii fotografii i archiwaliów. W tym roku wspólnie z Ośrodkiem KARTA realizuje projekt „Osadzanie pamięci. Budowanie poczucia wspólnoty mieszkańców Raszyna”, którego celem aktywizacja i integracja lokalnej społeczności poprzez zebranie materiałów archiwalnych (wspomnień, zdjęć, zapisów literackich) oraz spotkania społeczności różnych kultur i narodowości zamieszkujących tę podwarszawską gminę.