Łukasz Żywulski

Łukasz Żywulski
Łukasz Żywulski

absolwent historii oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, obecnie instruktor i kierownik Biblioteki Centralnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich, w której od początku 2017 roku opiekuje się Izbą Regionalną.

Organizacja: 
Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich

Urodziłem i wychowałem się w Ełku na Mazurach, od 2016 roku mieszkam w Bytomiu. Jestem absolwentem historii i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z zawodem bibliotekarza związany jestem od 2008 roku. Swoją przygodę zaczynałem w Gabinecie Starych Druków Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Ponad dwa lata współtworzyłem i rozwijałem Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie. Jestem autorem książek: „Po czcionce do książki. Śladami Teodora Heneczka” oraz „Katalog starych druków Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie” a także kilkunastu artykułów z zakresu historii książki oraz szeroko pojętego bibliotekarstwa, m.in.: „Archiwum społeczne a lokalna społeczność w Raszynie (EBIB)”, Odkryta na nowo biblioteka kościoła parafialnego w Galinach” (Komunikaty Mazursko-Warmińskie), „Biblioteka, drukarnia i lokalna tradycja”, „Pomysł na biblioteczną przestrzeń”, „Wielkie zmiany w małych bibliotekach, czyli jak dokonała się estetyczna rewolucja w Piekarach Śląskich”, „Archiwum społeczne w bibliotece” (Biblioteka Publiczna).

Swoją przygodę z archiwistyką społeczną rozpocząłem od uporządkowania swojej skromnej spuścizny. Nie mogę pochwalić się jeszcze burzliwą i bogatą biografią, ale mimo to zebranie wszystkich dokumentów mojego życia społecznego takich jak listy i kartki pocztowe, bilety, rachunki, zdjęcia, autografy i inne pamiątki lat młodzieńczych dało mi dużo satysfakcji. Stworzyłem mini archiwum, zamknięte w teczkach, kopertach, pudełkach i skrzyneczkach. Zacząłem interesować się również fotografiami i dokumentami przechowywanymi przez moich dziadków. Miałem świadomość, że w każdej chwili mogą odejść a wraz z nimi bezpowrotnie przepadnie posiadana przez nich wiedza. Poddałem cyfryzacji zachowane fotografie notując wszystkie rozszyfrowane postacie, daty i miejsca. Dzisiaj z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że zdążyłem uratować to co najcenniejsze – pamięć. Poznałem przy tym mnóstwo ciekawych faktów z życia mojej rodziny.

Pod koniec 2016 roku rozpocząłem pracę w Piekarach Śląskich akurat w momencie przejścia na zasłużoną emeryturę wieloletniego opiekuna Izby Regionalnej Pana Andrzeja Kołodziejczyka. Górny Śląsk to nowy rozdział w moim życiorysie, ale zdążyłem się już zaaklimatyzować, założyć rodzinę i zafascynować tutejszą bogatą architekturą, historią i industrialnym krajobrazem. Praca w Izbie Regionalnej – piekarskim archiwum społecznym – to przede wszystkim opieka nad bezcennym dziedzictwem miasta i regionu przechowywanym w bibliotece od 1993 roku, będącym spuścizną Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej i wielu pokoleń mieszkańców miasta. Od samego początku istnienia zadaniem Izby Regionalnej było i jest w dalszym ciągu gromadzenie, ewidencja, eksponowanie, przechowywanie i udostępnianie materiałów historycznych z terenu Śląska, a zwłaszcza Piekar Śląskich. Izba Regionalna to tysiące jednostek archiwalnych i setki obiektów muzealnych, które opracowujemy w Otwartym Systemie Archiwizacji (OSA). Jednym z pierwszych podjętych przeze mnie działań było zainicjowanie w Piekarach Śląskich długofalowego programu digitalizacji zbiorów Izby Regionalnej i ich publikacji w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej („100 obiektów na 100-lecie niepodległości” oraz „100 zdjęć na 100-lecie powstań śląskich”). W ostatnich latach zrealizowałem we współpracy z lokalną społecznością projekty edukacyjne z pogranicza historii i literatury („Po czcionce do książki” poświęcony postaci Teodora Heneczka, w ramach którego powstała wystawa oraz krój pisma Heneczek oraz „Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana” poświęcony pisarzom i poetom związanym z Piekarami Śląskimi).  

Prowadząc Izbę Regionalną w Piekarach Śląskich każdego dnia utwierdzam się w przekonaniu, że "bibliotekarz też archiwista społeczny" i trudno się z tym nie zgodzić. Każdy kontakt z odwiedzającym Izbę Regionalną może stać się okazją do pozyskania nowych ciekawych zbiorów. W pracy, a raczej misji archiwisty społecznego doceniam przede wszystkim możliwość uczestniczenia w ratowaniu i dokumentowaniu pamięci minionych pokoleń. Po pracy pasjonuję się piłką ręczną, muzyką reggae, ska i punk oraz projektowaniem graficznym w obszarze kultury.

Przed Izbą Regionalną dalsze wyzwania, takie jak opracowywanie zbiorów, organizacja wystaw, a przede wszystkim poszukiwanie środków zewnętrznych na digitalizację i archiwizację zgodną ze współczesnymi standardami i wymogami XXI wieku. W przygotowaniu jest monograficzna publikacja poświęcona historii, działalności i zbiorom Izby Regionalnej, na którą otrzymałem stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

Informacje o Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich