Zestaw dla archiwisty – w plecaku

Zestaw dla archiwisty – w plecaku

logo uniwersytetu karoliny północnej

Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill (University of North Carolina) realizuje projekt „Archivist in a Backpack”.

Projekt ma na celu umożliwić lokalnym historykom gromadzenie i zapisywanie historii dzięki przechowywanemu w plecaku zestawowi narzędzi służących do nagrywania świadków historii, a także do archiwizowania i cyfryzacji materiałów archiwalnych (zdjęć, listów pamiętników).  

W plecaku znajduje się „przenośny zestaw archiwisty”, na który składają się: dyktafon rejestrujący wywiady z ludźmi danej społeczności, skaner płaski, pendrive na pliki, bezkwasowe koszulki i teczki do przechowywania materiałów archiwalnych oraz bawełniane rękawiczki. Dołączono również porady techniczne, jak należy korzystać z narzędzi archiwistycznych. 

W kwietniu archiwistka Josephine Mc Robbie pierwszy taki zestaw przywiozła do archiwum społecznego w San Antonio (San Antonio African American Community Archive and Museum), które zajmuje się badaniem dziedzictwa afroamerykańskiej ludności w San Antonio w stanie Teksas. W ramach wizyty przeszkolono szóstkę wolontariuszy z używania dyktafonów i skanerów. Efektem oddolnego działania były m.in. zeskanowane fotografie związane z księdzem Raymondem A. Calliesem, który był inicjatorem jednego z największych marszów upamiętniającego Martina Luthera Kinga w kraju. Jego córka i ludzie, którzy pracowali z księdzem, dodatkowo podzielili się swoimi historiami, przyczyniając się do powiększenia spuścizny. 

Projekt „Archivist in a Backpack” ma na celu dotarcie do lokalnych społeczności i zachęcenie do ocalenia przed utratą historii i materiałów, na których te historie zostały utrwalone.

Źródło