Rusza program “Małe ojczyzny” organizowany przez CAS w partnerstwie z archiwami społecznymi

Rusza program “Małe ojczyzny” organizowany przez CAS w partnerstwie z archiwami społecznymi

Włączamy lokalne społeczności w odkrywanie i opisywanie własnej historii.

Jednym z partnerów projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, od blisko 10 lat prowadząca Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Mimo ograniczeń związanych z trwającą pandemią, 10 października w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyło się pierwsze wydarzenie w ramach "Małych ojczyzn". Podczas spotkania poświęconego lokalnemu archiwum społecznemu mieszkańcy mogli między innymi porozmawiać z gościem specjalnym: pasjonatem historii Hrubieszowa i twórcą radia RTM Staszic Stanisławem Nowakiem - i posłuchać fragmentów nagrań z jego przepastnego radiowego archiwum.

“Małe ojczyzny” to wielowymiarowy program, który angażuje archiwa społeczne w badanie historii lokalnej i odkrywanie nowych źródeł historycznych. Listy, pamiętniki, fotografie, wspomnienia… W ramach “Małych ojczyzn” mieszkańcy są zachęcani do dzielenia się podobnymi skarbami ze swoich zbiorów prywatnych. Na podstawie zgromadzonych archiwaliów - przekazanych przez mieszkańców oraz pozyskanych przez archiwa społeczne w ramach kwerend - powstaną artykuły poświęcone najciekawszym w danej miejscowości aspektom historii społecznej. Artykuły będą publikowane, m.in. w kwartalniku historycznym “Karta”. Zgromadzone i opracowane materiały zostaną także wykorzystane w lokalnych działaniach kulturalnych i edukacyjnych. 

Poprzez docieranie do nieopowiedzianych historii i kolejne działania w ramach “Małych ojczyzn”, archiwum społeczne tworzy zbiorowy zapis przeszłości.

Więcej informacji na temat programu "Małe ojczyzny" już wkrótce! Śledźcie aktualności na stronie archiwa.org i na naszym Facebooku