Mariusz Sokołowski laureatem Nagrody KARTY im. Katarzyny Miernickiej

Mariusz Sokołowski laureatem Nagrody KARTY im. Katarzyny Miernickiej

Nagroda za działania na rzecz pamięci historycznej, służące wspólnocie obywatelskiej, została wręczona 8 października podczas Gali KARTY 2020.

Mariusz Sokołowski z Wasilkowa/Białegostoku jest nauczycielem, dyrektorem szkoły, od lat zaangażowanym w edukację historyczną, koncentrującą się na wielokulturowości regionu. Zrealizował kilkadziesiąt projektów z młodzieżą, w tym wiele filmów. Autor, współautor, redaktor kilkudziesięciu publikacji, w tym m.in. „Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku. Przewodnik historyczny”.

Oprócz wręczenia Nagrody KARTY im. Katarzyny Miernickiej, podczas uroczystej gali w warszawskim Nowym Świecie Muzyki została zaprezentowana akcja społeczna „Solidarność bez cudzysłowu” i zapowiedź „Domu Wschodniego” – miejsca spotkania z Ukrainą i Białorusią.

W finale drugiej edycji Nagrody KARTY oprócz pana Mariusza Sokołowskiego znależli się: Longin Graczyk z Gniewkowa,  twórca i prezes Fundacji Ari Ari, która działa na rzecz przywracania pamięci o mniejszościach ewangelickich, żydowskich, olęderskich, niemieckich, rosyjskich na terenie Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej oraz Bożena Szroeder z Sejn, animatorka kultury, pedagożka, współtwórczyni Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", która od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i od 1998 roku jest liderką programu "Kroniki sejneńskie".  

Relację z wydarzenia można obejrzeć na profilu Facebook Ośrodka KARTA.