Bezpłatna aplikacja „Rudzka mAPPka” – interaktywna mapa Rudy Śląskiej

Bezpłatna aplikacja „Rudzka mAPPka” – interaktywna mapa Rudy Śląskiej

Umożliwia również dzielenie się własnymi fotografiami i wspomnieniami - dodawanie ich do tworzącego się archiwum społecznego.

"Rudzka mAPPka" została stworzona przez Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Jest aplikacją z interaktywną mapą miasta, umożliwiającą zwiedzanie z wirtualnym przewodnikiem. Idąc przez miasto, można spoglądać na jego obecną architekturę i na bieżąco porównywać zabudowę z tą sprzed wielu lat. Jest to możliwe m.in. dzięki fotografiom, planom i rycinom pochodzącym ze zbiorów Muzeum.

Aplikacja przedstawia informacje o najważniejszych zabytkach, miejscach historycznych i obiektach przemysłowych w Rudzie Śląskiej, nawet tych już nieistniejących. Prezentuje także znane rudzkie postacie oraz rody, które wywarły wpływ na rozwój miasta. Użytkownik znajdzie w niej wiele informacji, ciekawostek etnograficznych i historycznych, legend, a także propozycje spacerowych tras po najciekawszych zakątkach każdej z dzielnic. Wiele miejsc jest ilustrowanych krótkimi filmami oraz zdjęciami prac autorstwa znanych śląskich i lokalnych grafików i malarzy.

Aplikacja ma charakter interaktywny: jej użytkownicy będą mogli nie tylko korzystać z archiwalnych zdjęć, ale także dzielić się własnymi fotografiami (archiwalnymi i współczesnymi) lub wspomnieniami i w ten sposób współtworzyć archiwum społeczne Rudy Śląskiej.

Stronę "Rudzka mAPPka" można przeglądać na komputerze, albo bezpłatnie pobrać aplikację mobilną działającą na smartfonach (w sklepie Google Play, a już wkrótce w App Store).