Związek Polaków w Niemczech
Opis organizacji
Związek Polaków w Niemczech został założony w 1922 roku. Miał na celu walkę o prawa polskiej mniejszości w Niemczech. W 1933 roku symbolem Związku został znak Rodła, symbol łączności Polonii z narodem. W 1930 roku Związek zrzeszał ponad 45 000 członków. Od 1925 roku wydawał gazetę "Polak w Niemczech". W 1939 roku, na skutek wybuchu wojny, Związek został zdelegalizowany. Działalność została wznowiona w 1945 roku, w 1950 roku został zarejestrowany w RFN. Jego siedziba do 1956 roku znajdowała się we Frankfurcie nad Menem, później w Bochum, gdzie znajduje się do dzisiaj.
Stałe cele Związku to, m.in.: reprezentacja Polaków wobec rządu niemieckiego, obrona praw polskiej mniejszości. W 2013 roku w Getyndze Związek Polaków w Niemczech sformułował postulaty wobec władz niemieckich: uregulowanie instytucjonalnego finansowania organizacji polskich w Niemczech, uzyskanie odszkodowania za skonfiskowany w 1940 roku majątek Związku, finansowanie nauki języka polskiego, przywrócenie Polakom statusu mniejszości narodowej.
Informację przygotowano w ramach zadania współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą
Opis zasobu
Zasób dokumentuje historię Polaków w Niemczech, akta Związku Polaków w Niemczech.

Bund der Polen in Deutschland e.V. Am Kortländer 6, D-4478 Bochum, Niemcy
Udostępnianie
Brak informacji.
Brak informacji.
Polskie instytucje za granicą. Przewodnik po zbiorach archiwalnych, oprac. Anna Krochmal, Warszawa 2004