Związek Kompozytorów Polskich

Związek Kompozytorów Polskich

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

Opis organizacji

Rodzaj instytucji: 
organizacja pozarządowa
stowarzyszenie

Związek Kompozytorów Polskich to powstałe w 1945 roku stowarzyszenie kompozytorów i muzykologów. 

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC powstało w 2001 roku na bazie Biblioteki-Fonoteki Związku Kompozytorów Polskich – Ośrodka Dokumentacji Polskiej Muzyki Współczesnej, która gromadziła książki, partytury i płyty oraz informacje dotyczące współczesnych kompozytorów polskich i ich dzieł przez pięćdziesiąt lat. W 1998 roku Biblioteka została przedstawicielem Polski w International Association of Music Information Centres. Polskie Centrum Informacji Muzycznej zastępuje ją teraz w tej roli, kontynuując wszelkie dotychczasowe formy aktywności Biblioteki ZKP. Dyrektorem Centrum jest dr Mieczysław Kominek, muzykolog i reżyser dźwięku, dziennikarz, krytyk i publicysta.

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC:

  • gromadzi i udostępnia książki, czasopisma oraz inne publikacje o polskiej muzyce współczesnej;
  • posiada największy w Polsce zbiór partytur utworów współczesnych kompozytorów polskich;
  • dysponuje bogatą kolekcją nagrań polskiej muzyki współczesnej, zarówno w postaci płyt opublikowanych przez profesjonalne firmy fonograficzne, jak i nagrań radiowych oraz własnych rejestracji koncertów organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich;
  • ma największą w Polsce komputerową bazę danych o polskich kompozytorach współczesnych i ich utworach, której zasadnicza część jest udostępniona w Internecie. 

Portal Polmic.pl jest pierwszym i jak dotąd jedynym w sieci serwisem internetowym, poświęconym polskiej muzyce poważnej, przede wszystkim XX–XXI wieku. Nadrzędnym jego celem jest informowanie o bieżącej aktywności środowiska muzycznego w Polsce oraz polskich muzyków za granicą, a także dostarczanie aktualnych, kompleksowych wiadomości o polskich artystach, instytucjach muzycznych i publikacjach o muzyce. Służy temu zarówno sam portal internetowy, jak i dołączona do niego osobna aplikacja bazy danych o utworach i kompozytorach oraz Newsletter, rozsyłany do zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Opis zasobu

Typ zasobu: 
nagrania audio
Zasób archiwalny i inne zbiory: 

W zasobach archiwalnych Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC znajduje się zbiór partytur utworów współczesnych kompozytorów polskich w formie kserokopii rękopisów utworów oraz wydań (ponad 20 tys.egzemplarzy), kolekcja nagrań polskiej muzyki współczesnej w postaci płyt opublikowanych przez firmy fonograficzne jak i nagrań radiowych oraz własnych rejestracji koncertów organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich (13 900 LP oraz ponad 1500 CD). Biblioteka posiada m.in. nagrania koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" od początków jego istnienia. Centrum prowadzi elektroniczną bazę będącą zbiorem danych dotyczących polskiej muzyki XX i XXI wieku. 

Wszystkie rękopisy są przekazywane do Archiwum Kompozytorów Polskich XX i XXI wieku w Gabinecie Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. 

Osoba/osoby kierujące intytucją/organizacją: 
Mieczysław Kominek – prezes
e-mail: 
zkp@zkp.org.pl
Telefon: 
22 831 17 41, 22 887 16 34
Lokalizacja i adres: 

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, Polska

Udostępnianie

Sposób udostępniania: 
na miejscu
w internecie
Dział/osoby odpowiedzialne za udostępnianie: 

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, e mail: polmic@polmic.com, tel.: 831 16 34, 635 91 40

Sposób i warunki korzystania z zasobu: 

Zbiory udostępniane są w siedzibie Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.00–16.00. 

Nagrania dostępne są na miejscu. Istnieje możliwość uzyskania kopii materiałów w zakresie ograniczonym przepisami prawa autorskiego oraz możliwościami technicznymi. 

Część utworów dostępna jest do odsłuchu na stronie internetowej: http://www.polmic.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=32&Itemid=58&lang=pl

Baza danych o polskiej muzyce XX i XXI wieku dostępna na stronie internetowej: http://www.polmic.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=123&Itemid=43&lang=pl

Źródła: 
Instytucja sporządzająca opis: 
Fundacja Ośrodka KARTA