Towarzystwo im. Ignacego J. Paderewskiego

Towarzystwo im. Ignacego J. Paderewskiego

Opis organizacji

Rodzaj instytucji: 
stowarzyszenie
muzeum

Towarzystwo założono w 1977 roku, natomiast muzeum powstało w 1991 roku. Zbiory pochodzą mi.n. od darczyńców prywatnych, osób, które znały Ignacego I. Paderewskiego osobiście. Większość materiałów dotyczy życia i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. W 2012 roku Towarzystwo Paderewskiego przekazało swoje mienie Fundacji im. Paderewskiego, powstałej 10 września 2014 roku, która była odpowiedzialna za urządzenie Muzeum w nowej siedzibie, w pomieszczeniach zamku w Morges. Fundacja ta z kolei przekształciła się w Towarzystwo Przyjaciół Fundacji im. Paderewskiego. W 2016 roku Muzeum zainaugurowało swoją działalność w nowej formule i nowym miejscu.

 

Informację przygotowano w ramach zadania współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą

Opis zasobu

Typ zasobu: 
fotografia
dokumenty osobiste
dokumenty życia społecznego
filatelistyka
nagrania audio
nagrania wideo
dokumentacja aktowa
Zasób archiwalny i inne zbiory: 

Całość dokumentacji aktowej to około 780 dokumentów oryginalnych i ponad 1700 kopii. Jest pośród nich korespondencja Ignacego Jana Paderewskiego, dokumentacja z działalności artystycznej, kontrakty, zaproszenia, autografy, dyplomy, zaświadczenia, listy polecające; programy koncertów granych przez I. J. Paderewskiego oraz koncertów zawierających wykonania dzieł Paderewskiego; recenzje prasowe; pisma autorstwa Paderewskiego oraz dotyczące jego osoby; przemówienia wygłoszone przez Paderewskiego oraz jemu poświęcone. Ponadto Towarzystwo posiada kolekcję fotografii rodziny, przyjaciół i znajomych artysty; zdjęcia z podróży po Europie i Ameryce, fotografie posiadłości Paderewskiego w Riond-Bosson w Szwajcarii i Paso Robles w Kalifornii; portrety fotograficzne; karty pocztowe; partytury, kompozycje Paderewskiego, transkrypcje dzieł Paderewskiego, dzieła poświęcone Paderewskiemu; znaczki pocztowe; nagrania płytowe dzieła różnych kompozytorów w wykonaniu I. J. Paderewskiego, kompozycje Paderewskiego w wykonaniu innych artystów; afisze wyłącznie z koncertów rocznicowych z ostatnich lat.

Stopień opracowania zbiorów: 

Zbiory częściowo opracowane.

Osoba/osoby kierujące intytucją/organizacją: 
Vera Michalski-Hoffmann
Osoba kierująca - stanowisko: 
prezes Fundacji im. Paderewskiego
e-mail: 
ch_tauxe@bluewin.ch
Telefon: 
0041 02 1803 97 27
Strona internetowa: 
Lokalizacja i adres: 

Château de Morges, Rue du Château 1, CH-1110 Morges, Szwajcaria

Udostępnianie

Sposób udostępniania: 
na miejscu
w internecie
Godziny urzędowania: 

Wystawa stała Muzeum stanowi część ekspozycji Zamku w Morges i  otwarta jest dla zwiedzających w godzinach otwarcia Zamku: od wtorku do piątku  między 10.00 a 12.00 i 13.30 a 17.00 oraz w soboty i niedziele od 13.30 do 17.00. Ponadto dostęp do całości zdigitalizowanych  zbiorów możliwy jest na miejscu, za pośrednictwem stanowisk interaktywnych oraz online,  za pomocą wyszukiwarki na stronie internetowej Muzeum.

Sposób i warunki korzystania z zasobu: 

Brak informacji.

Instytucja sporządzająca opis: 
Fundacja Ośrodka KARTA