Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice

Regionalna Izba Historii i Tradycji w Łysomicach

Opis organizacji

Rodzaj instytucji: 
organizacja pozarządowa

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice założone zostało w 2003 rok, wspomaga rozwój obszarów wiejskich oraz dba o dziedzictwo kulturowe wsi. Działa na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców oraz na rzecz edukacji, kształcenia młodzieży i adaptacji szkolnictwa do zmieniających się warunków otoczenia, jak i również działa w kierunku aktywnej walki z bezrobociem.

Od początku istnienia stowarzyszenie opracowało i zrealizowało kilkanaście znaczących dla gminy projektów, które spowodowały poprawę życia społeczeństwa. W 2012 roku Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice we współpracy z właścicielem eksponatów Adamem Kozłowskim oraz gminą Łysomice, utworzyło Regionalną Izbę Historii i Tradycji w Łysomicach. Placówka ta cieszy się sporym zainteresowaniem i w tak krótkim okresie działalności już zdobyła uznanie nie tylko wśród zwiedzających osób, szkół ale także wśród różnych instytucji otrzymując m.in. wyróżnienie podczas ubiegłorocznych Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki.

Opis zasobu

Zasób archiwalny i inne zbiory: 

Muzeum w gminie Łysomice jest pierwszym i jedynym miejscem, które przedstawia życie codzienne mieszkańców ziemi chełmińskiej sprzed 100-150 lat. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice współpracując z lokalnymi władzami orz sponsorami, postanawiało kultywować tradycję mieszkańców tego terenu z przełomu XIX i XX wieku.
Niewątpliwą atrakcją kompleksu muzealnego jest oryginalna kuźnia z miechem, podkowami, narzędziami kowalskimi. Kuchnia wyposażona w piec do wypiekania wafli w 100-letniej wafelnicy. Izba, w której znajdują się oryginalne sprzęty ze wspomnianego okresu – skrzynie, łóżka czy kołowrotki. Jest też klasa szkolna z szkolnymi ławkami z kałamarzami z początku XIX wieku. Zainteresowanych historią II wojny światowej, zaintryguje ziemianka, w której mieszkali partyzanci w czasie wojennej zawieruchy.

Osoba/osoby kierujące intytucją/organizacją: 
Marek Komuda - prezes
e-mail: 
wystawalysomice@wp.pl
Telefon: 
56 678 32 22 (wew. 30)
Strona internetowa: 
Lokalizacja i adres: 

Warszawska 8, 87-148 Łysomice, Polska

Udostępnianie

Sposób udostępniania: 
na miejscu
w internecie
Godziny urzędowania: 

pn. - pt. 7:30 - 15:15

wt. 7:30 - 16:30

Instytucja sporządzająca opis: 
Centrum Archiwistyki Społecznej
Data sporządzenia opisu: 
21-12-2020