Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi
Opis organizacji
Grupa inicjatywna Stowarzyszenia powstała w 1983 roku. Działalność organizacji skupiona jest wokół takich zagadnień jak: prowadzenie badań nad przeszłością miasta, społeczna opieka nad zabytkami, upowszechnianie wiedzy o Czeladzi, upowszechnianie twórczości mieszkańców Czeladzi oraz twórczości dotyczącej miasta. Od 30 lat stowarzyszenie jest inicjatorem i współorganizatorem uroczystości upamiętniających ważne wydarzenia historyczne i ludzi ważnych dla Czeladzi, wypełnia "białe plamy" w historii miasta, upowszechnia wiedzę o przeszłości Czeladzi i regionu. Trwałymi dokonaniami działalności Stowarzyszenia są tablice i obeliski upamiętniające czeladzian: m. in. czeladzkich harcerzy zamordowanych w czasie II wojny światowej, fizyka profesora Józefa Mazura, budowniczego czeladzkiego kościoła św. Stanisława BM księdza Bolesława Pieńkowskiego, piaskowskich członków Związku Orła Białego, zamordowanych w Katyniu oficerów Wojska Polskiego i policjantów Policji Państwowej pochodzących z Piasków, poległych w czasie okupacji członków Związku Orła Białego, czeladzian zamordowanych na terenie byłego Związku Radzieckiego - tzw. pomnik katyński na cmentarzu parafialnym, obelisk przed Komisariatem Policji poświęcony 22 czeladzkim policjantom PP zamordowanym na terenie byłego ZSRR. SMCz prowadzi działalność popularyzatorską, w tym: wydawniczą: Zeszyty Czeladzkie - obecnie 22 numery - od 1993 roku, książki dot. historii miasta, okolicznościowe karty pocztowe i koperty; wystawienniczą; edukacyjną, organizując m. in. cykliczne spotkania z ludźmi kultury związanymi z Czeladzią oraz autorami publikacji dot. miasta i regionu - historii i współczesności. Obecnie SMCz zrzesza 80 osób. W swej działalności Stowarzyszenie wychodzi poza granice Czeladzi, a jego członkowie aktywnie uczestniczą w spotkaniach regionalnych i ogólnopolskich stowarzyszeń kultywujących tradycje „małych Ojczyzn". Od 1998 r. jest sygnatariuszem Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej z siedzibą w Warszawie.
Opis zasobu
Ponieważ zbiory nie są skatalogowane i zinwentaryzowane trudno jest określić liczbowo ich wielkość. Orientacyjnie: * blisko 2 tysiące skanów zdjęć, ok. 300 fotografii archiwalnych, ok. 150 dokumentów osobistych.
Od 2015 w zbiorach Stowarzyszenia znajduje się dorobek fotograficzny (fotografie, slajdy) Jerzego Żymirskiego – fotografika, który przez blisko 50 lat aparatem utrwalał miasto Czeladź.
Stowarzyszenie gromadzi też materiały związane z historią (historia miasta i działających w niej kopalń: Kopalnia Czeladź i kopalnia Saturn) oraz dniem dzisiejszym Czeladzi i udostępniania je zarówno instytucjom, jak i osobom prywatnym. Dzięki pomocy mieszkańców i zaangażowaniu członków kolekcja wzbogacana jest na bieżąco. Zgromadzone materiały prezentowane były na wystawach tematycznych, np. Nasza klasa: szkoła i uczniowie w dawnej fotografii, Z rodzinnego albumu: Czeladź i czeladzianie w dawnej fotografii.
Posiadane zbiory udostępniane były autorom opracowań naukowych, a także służyły jako dokumenty źródłowe przy realizacji filmów dokumentalnych realizowanych przez TVP Katowice oraz filmów promujących miasto.
Zdigitalizowane są przede wszystkim fotografie udostępnione przez mieszkańców i część własnych zbiorów (fotografie, dokumenty osobiste, dokumenty historyczne). Dzięki współpracy z Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Nogajowej w Czeladzi zbiory publikowane są na stronach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.
W 2018 r. blisko 500 fotografii i slajdów Jerzego Żymirskiego uzyskało wersję elektroniczną dostępną w Stowarzyszeniu i na płytach CD.
w większości dobry

ul. Katowicka 42, 41-250 Czeladź, Polska
Udostępnianie
Zbiory udostępniane są w siedzibie Stowarzyszenia –
Adres: Czeladź ul. Katowicka 42, po uprzednim telefonicznym umówieniu się.