Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku
Opis organizacji
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku prowadzi 5 filii bibliotecznych. W ramach biblioteki działa Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne. Placówka inicjuje programy edukacyjno-kulturalne dla społeczności lokalnej, m.in. angażujące młodzież. Biblioteka prowadzi także zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci i kluby malucha.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku bierze udział w projekcie Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (archiwa.org/catl). W ramach projektu powstała sieć regionalnych archiwów społecznych przy bibliotekach gminnych. Biblioteka w Brzesku na stronie http://www.brzesko.archiwa.org publikuje zdigitalizowane materiały źródłowe zebrane wśród lokalnej społeczności. Wybrane materiały w wysokiej rozdzielczości prezentowane są również w Bibliotece Cyfrowej CATL.
Bibliotekarze w maju 2011 przeszli specjalistyczne szkolenia prowadzone przez Fundację Ośrodka KARTA (z pozyskiwania zbiorów, metodologii opracowania, zagadnień prawnoautorskich, nagrywania relacji, pracy z plikami cyfrowymi i obsługi strony internetowej), a następnie zainicjowali i zorganizowali gromadzenie i publikowanie w Internecie regionalnych źródeł historycznych – świadectw życia codziennego i niecodziennego. Zaktywizowali mieszkańców wsi, miast i miasteczek do przeszukiwania domowych szuflad i archiwów, zbierania i opisywania fotografii i dokumentów, a nawet nagrywania „opowieści o życiu” – pozyskiwania relacji świadków historii
Opis zasobu
Biblioteka udostępnia w internecie kilkadziesiąt materiałów archiwalnych. Największy zbiór stanowi kolekcja rodziny Przybylskich: fotografie i dokumenty. Zbigniew Przybylski został w 1945 roku lekarzem weterynarii dla rejonu brzeskiego. Kolejny zbiór to kolekcja zdjęć dotycząca życia codziennego i obrzędów ludowych mieszkańców wsi Maszkienice w dwudziestoleciu międzywojennym.
Biblioteka kontynuuje pracę nad gromadzeniem materiałów archiwalnych.
Katalogi elektroniczne udostępniane są na stronie internetowej, z podziałem na: działy (fotografia, druki ulotne, wspomnienia), kolekcje (Brzesko, Szczepanów, Maszkienice) oraz teczki (Koło Gospodyń Wiejskich w Maszkienicach).
Zbiory są na bieżąco opracowywane według standardu metadanych Dublin Core.
Zbiory są na bieżąco digitalizowane.

pl. Targowy 10, 32-800 Brzesko, Polska
Udostępnianie
Zbiory udostępniane są w siedzibie biblioteki w dniach: poniedziałek, sobota 8.00–15.00, wtorek, piątek 8.00–18.00, środa–czwartek 10.00–18.00. Zdigitalizowane zbiory można przeglądać na stronie Biblioteki Cyfrowej CATL oraz na stronie biblioteki w programie CATL.