Muzeum historyczne Juana Szychowskiego

Muzeum historyczne Juana Szychowskiego

Opis organizacji

Rodzaj instytucji: 
muzeum

Muzeum Historyczne Juana Szychowskiego (Museo Histórico Juan Szychowski) zostało utworzone pod koniec lat 90. XX w. przez firmę La Cachuera S.A. Muzeum znajduje się w południowo-zachodniej części prowincji Misiones, w odległości kilku kilomentrów od miasta Apóstoles na terenie plantacji, gdzie ponad 100 lat wcześniej swoją działalność gospodarczą rozpoczynała rodzina Szychowskich - polskich imigrantów, którzy przybyli do Argentyny w 1900 roku i zamieszkali w posiadłości "La Cachuera". Muzeum nosi imię Juana (Jana) Szychowskiego, który jako dziecko przybył do Argentyny, tam stał się wynalazcą i założycielem rodzinnego, ale zarazem znanego na świecie przedsiębiorstwa Amanda, produkującego yerba mate (obecnie La Cachuera S.A.). 

 

Informację przygotowano w ramach zadania współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą

Opis zasobu

Typ zasobu: 
fotografia
dokumenty osobiste
muzealia
Zasób archiwalny i inne zbiory: 

Muzeum składa się z dwóch budynków. Zbiory obejmują zarówno archiwalia (przede wszystkim fotografie i różnego rodzaju dokumenty dotyczące Jana Szychowskiego i jego rodziny, m.in. listy), jak również muzealia (maszyny i urządzenia fabryczne oraz wyposażenie domu Szychowskich). W muzeum znajduje się również kolekcja wozów z poczatku XX w. oraz narzędzi rolniczych. Spora część prezentowanych eksponatów została wykonana przez Jana Szychowskiego i członków jego rodziny (np. meble). Po muzeum oprowadzają m.in. wnuki słynnego polskiego emigranta.     

e-mail: 
museojs@grupoamanda.com.ar
Telefon: 
(+54) 3758 42-2443
Lokalizacja i adres: 

lote agricola 280, 3350 Apóstoles, Misiónes, Argentyna

Udostępnianie

Sposób udostępniania: 
na miejscu
Godziny urzędowania: 

Muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godz.: 10.00 - 17.30. W okresie wakacyjnym od 9 do 30 lipca muzeum jest otwarte od poniedziałku do niedzieli w godz.: 10.00 - 17.30.

Udostępnianie: e-mail: 
museojs@grupoamanda.com.ar
Sposób i warunki korzystania z zasobu: 

Brak informacji.

Instytucja sporządzająca opis: 
Fundacja Ośrodka KARTA