Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie
Opis organizacji
Biblioteka powstała w roku 1922, z inicjatywy samorządu powiatowego w Hrubieszowie. Połączono przede wszystkim księgozbiór biblioteki sejmiku powiatowego ze zbiorami Polskiej Macierzy Szkolnej w Hrubieszowie. Obecnie biblioteka posiada trzy filie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie bierze udział w projekcie Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (archiwa.org/catl). W ramach projektu powstała sieć regionalnych archiwów społecznych przy bibliotekach gminnych. Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie na stronie catl.mbphrubieszow.pl publikuje zdigitalizowane materiały źródłowe zebrane wśród lokalnej społeczności. Do stycznia 2021 roku udało się udostępnić na stronie ponad 2000 materiałów i praca ta ciągle jest kontynuowana.
Bibliotekarze w maju 2011 przeszli specjalistyczne szkolenia prowadzone przez Fundację Ośrodka KARTA (z pozyskiwania zbiorów, metodologii opracowania, zagadnień prawnoautorskich, nagrywania relacji, pracy z plikami cyfrowymi i obsługi strony internetowej), a następnie zainicjowali i zorganizowali gromadzenie i publikowanie w Internecie regionalnych źródeł historycznych – świadectw życia codziennego i niecodziennego. Zaktywizowali mieszkańców wsi, miast i miasteczek do przeszukiwania domowych szuflad i archiwów, zbierania i opisywania fotografii i dokumentów, a nawet nagrywania „opowieści o życiu” – pozyskiwania relacji świadków historii.
Opis zasobu
Na zasób składa się łącznie 1870 materiałów, przede wszystkim fotografii i dokumentów osobistych. Najstarsze materiały pochodzą z pierwszej połowy XX wieku. Najliczniejszy zbiór to fotografie ludzi związanych z regionem Hrubieszowszczyzny w okresie międzywojennym. Tematyka zdjęć to życie codzienne i towarzyskie, uroczystości, śluby i zdjęcia pamiątkowe. Bogaty zbiór stanowią także kolekcje fotografii: żołnierzy i rodzin 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie, Korpusu Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie, zakładów pracy z terenu Hrubieszowa, jak i fotografie środowiska kolejarzy regionalnej kolejki wąskotorowej. Biblioteka nagrała także 22 relacje autobiograficzne mieszkańców Hrubieszowa (20 w wersji audio, 2 video). Biblioteka nagrała także wiele relacji autobiograficznych mieszkańców Hrubieszowa.
Archiwum nie gromadzi materiałów na stałe, wypożycza je od ofiarodawców na czas potrzebny do zdigitalizowania i opisania.
Najczęstszym sposobem pozyskiwania materiałów jest bezpośredni kontakt z osobami prywatnymi i czytelnikami biblioteki oraz współpraca z regionalistami i kolekcjonerami. Archiwum wzbogaciło się w dużą ilość materiału przy okazji realizowania projektu "Nasza mała ojczyzna Hrubieszów - wielokulturowa opowieść o mieście w XX wieku" oraz „Pełna Pamięć Twojego Podwórka”.
Katalogi elektroniczne udostępniane są na stronie internetowej catl.mbphrubieszow.pl, z podziałem na: zespoły (np. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Pocztówki, Miejsca związane z Hrubieszowem), jednostki archiwalne (np. Wytwórnie i rozlewnie wód, Zakłady Odzieżowe „Gracja”) oraz dokumenty (np. 1953. Hrubieszów. Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej).
Do opracowania zbiorów biblioteka wykorzystuje autorski program Ośrodka KARTA: Otwarty System Archiwizacji (OSA) i zbiory są opracowywane na bieżąco.
Do archiwum przyjmowane są fotografie, dokumenty, pamiątki (np. medale) dotyczące ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z Hrubieszowem, najbliższą okolicą Hrubieszowa oraz z Wołynia. Utrwalane są również w wersji audio lub video - wspomnienia i relacje biograficzne mieszkańców Hrubieszowa.
Materiały digitalizowane są na bieżąco.
Materiały wypożyczone od ofiarodawców do digitalizacji są przechowywane w kopertach i pudełkach bezkwasowych w zamkniętej szafce. Po zdigitalizowaniu są oddawane właścicielom. Zdigitalizowane materiały przechowywane są na serwerze oraz dysku zewnętrznym.

3-go Maja 7, 22-500 Hrubieszów, Polska
Udostępnianie
Godziny otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie:
poniedziałek 10.00-16.00
wtorek 12.00-20.00
środa 7.00-16.00
czwartek 7.00-20.00
piatek 7.00-16.00
sobota 8.00-14.00 (nieczynne w okresie wakacyjnym)
Katarzyna Suchecka
Zbiory udostępniane są w siedzibie biblioteki w dniach: poniedziałek, środa, piątek 7.00–16:00, wtorek 12.00–20.00, czwartek 7.00–20.00.
Zdigitalizowane zbiory można przeglądać na stronie: catl.mbphrubieszow.pl
Biblioteka mieści się na piętrze budynku Hrubieszowskiego Domu Kultury. Budynek znajduje się w dobrej lokalizacji, przy jednej z głównych ulic miasta.
Usługi archiwalne
Biblioteka może wykonać kwerendę z zasobów archiwum.
Biblioteka posiada stanowiska komputerowe, z których można skorzystać, by przeglądać zasoby archiwum na stronie: catl.mbphrubieszow.pl
Archiwum planuje dalsze pozyskiwanie materiałów archiwalnych i nagrań wspomnień, ich digitalizowanie i udostępnianie w Internecie. Ponadto wykorzystywanie zgromadzonych materiałów poprzez tworzenie wystaw, prezentacji, montaży dźwiękowych oraz publikacji.
catl.mbphrubieszow.pl