Fundacja Sedina.pl

Fundacja Sedina.pl

Opis organizacji

Rodzaj instytucji: 
organizacja pozarządowa
fundacja

Fundacja Sedina.pl powstała w 2010 roku. Jej powstanie było naturalnym rozwojem sedina.pl – Portalu Miłośników Dawnego Szczecina, który od maja 2004 roku stał się źródłem informacji o historii miasta. W latach 2006–2012 organizacja współtworzyła audycje w cyklu Polskiego Radia Szczecin „Szczecin we wtorek”. Współpracuje z wieloma instytucjami i obejmuje patronatami medialnymi inicjatywy oraz publikacje dotyczące historii Szczecina. Twórcy portalu trzykrotnie byli nominowani do tytułu „Szczupaka roku” w plebiscycie „Gazety Wyborczej”, Polskiego Radia Szczecin i TVP3 Szczecin, a administrator sedina.pl – Arkadiusz Bis – w 2005 roku został uhonorowany tytułem „Ambasadora Szczecina”. W 2009 roku portal otrzymał Złotą Odznakę honorową Gryfa Zachodniopomorskiego za zasługi w propagowaniu historii Szczecina i regionu.

Fundacja zajmuje się prowadzeniem Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl, gdzie zgromadziła pokaźne zbiory. Angażuje się także w działalność wydawniczą, organizowanie wystaw i konferencji. Fundacja realizuje projekt Internetowej Encyklopedii Szczecina  (www.encyklopedia.szczecin.pl) oraz tworzy sedina.tv – Internetową Telewizję Miłośników Dawnego Szczecina.

Opis zasobu

Typ zasobu: 
fotografia
kartografia
muzealia
ikonografia
nagrania audio
nagrania wideo
Zasób archiwalny i inne zbiory: 

Fundacja Sedina.pl zgromadziła różnorodne zbiory archiwalne dotyczące Szczecina z okresu XVI - XX wieku. 

Posiada galerię fotografii miasta Szczecina, która zawiera 25 009 plików w 2289 albumach i 174 kategoriach. 

Zasób obejmuje również: zbiór utworów powiązanych z miastem, mapy, plany, zdjęcia lotnicze. Ponadto na portalu sedina.pl aktywnie funkcjonuje forum dyskusyjne, w którym użytkownicy dzielą się materiałami i informacjami o materiałach archiwalnych. Zbiory umieszczone na portalu podzielone zostały na kilka lub kilkanaście kategorii tematycznych.

Fundacja Sedina.pl prowadzi również Archiwum Szczecińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie prezentowane są zdjęcia z okresu od lat 60 do połowy lat 80 XX wieku. Widnieją na nich wydarzenia związane z działalnością Klubu Osiedlowego, festynami osiedlowymi, turniejami szachowymi, wycieczkami czy wydarzeniami kulturalnymi. Opracowanych, zdigitalizowanych i udostępnionych jest ponad 500 zdjęć. 

Fundacja Sedina.pl posiada także kolekcję kart pocztowych wydanych przed 1945 rokiem w Niemczech, z widokami miast ówczesnej Prowincji Pomorskiej. Galeria zdigitalizowanych kart zawiera 407 plików w 19 albumach.

Katalogi i inwentarze: 

Dostępne są katalogi i wyszukiwarki elektroniczne.

Galeria zdjęć miasta Szczecina:
http://sedina.pl/galeria/ [dostęp: 2016-01-04]


Plany miasta, panoramy, mapy, widoki:
http://sedina.pl/galeria/index.php?cat=38 [dostęp: 2016-01-04]


Galeria zdjęć z Archiwum Szczecińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej:
http://sedina.pl/galeria/index.php?cat=231 [dostęp: 2016-01-04]

  
Galeria kart pocztowych miast ówczesnej Prowincji Pomorskiej, wydanych przed 1945 rokiem w Niemczech:
http://www.galeria.pomeranica.com/ [dostęp: 2016-01-04]

 
Zdigitalizowane utwory, piosenki związane ze Szczecinem:
http://sedina.pl/index.php/2010/01/01/biblioteka-szczecinskie-piosenki/ [dostęp: 2016-01-04]

 

Osoba/osoby kierujące intytucją/organizacją: 
Arkadiusz Bis – członek zarządu
e-mail: 
fundacja@sedina.pl
Telefon: 
69 314 99 16
Lokalizacja i adres: 

ul. Cisowa 33, 71-014 Szczecin, Polska

Udostępnianie

Sposób udostępniania: 
w internecie
Dział/osoby odpowiedzialne za udostępnianie: 

Arkadiusz Bis, e-mail: admin@sedina.pl; tel.: 693 149 916

Sposób i warunki korzystania z zasobu: 

Zbiory udostępniane są nieodpłatnie na stronie internetowej Sedina.pl. Istnieje dostęp zarówno do wglądówek, jak i materiałów w wysokiej rozdzielczości. Ograniczenia do wykorzystania (i dostępu do wysokiej rozdzielczości) wynikają z umów z instytucjami partnerskimi oraz osobami i innymi podmiotami, które zdjęcia udostępniły. Ich dalsze – przede wszystkim komercyjne wykorzystanie – wymaga zgody. Sedina.pl posiada także własne zbiory do celów naukowych, udostępniane na potrzeby pracy naukowej najbliższych współpracowników. 

Źródła: 
Instytucja sporządzająca opis: 
Fundacja Ośrodka KARTA