Biblioteka Publiczna Gminy Wielgie

Biblioteka Publiczna Gminy Wielgie

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej

Opis organizacji

Rodzaj instytucji: 
biblioteka

Biblioteka Publiczna Gminy Wielgie bierze udział w projekcie Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (archiwa.org/catl). W ramach projektu powstała sieć regionalnych archiwów społecznych przy bibliotekach gminnych. Biblioteka w Wielgiem na stronie http://wielgie.archiwa.org publikuje zdigitalizowane materiały źródłowe zebrane wśród lokalnej społeczności. 

Bibliotekarze w maju 2011 przeszli specjalistyczne szkolenia prowadzone przez Fundację Ośrodka KARTA (z pozyskiwania zbiorów, metodologii opracowania, zagadnień prawno autorskich, nagrywania relacji, pracy z plikami cyfrowymi i obsługi strony internetowej), a następnie zainicjowali i zorganizowali gromadzenie i publikowanie w Internecie regionalnych źródeł historycznych – świadectw życia codziennego i niecodziennego. 

Opis zasobu

Typ zasobu: 
fotografia
Zasób archiwalny i inne zbiory: 

Biblioteka udostępniła na swojej stronie kilkadziesiąt materiałów archiwalnych. Praca ta ciągle jest kontynuowana. Największy zbiór to kolekcja „Dożynki”. Przedstawia ona członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Tupadłach jako uczestniczki uroczystości obchodów dożynkowych w gminie Wielgie w latach 80. XX wieku. Na zasób biblioteki składają się również fotografie przedstawiające drużynę Ochotniczej Straży Pożarnej i zdjęcia starych budynków w gminie Wielgie – dokumentacja z lat 60. XX wieku. 

Katalogi i inwentarze: 

Katalogi elektroniczne udostępniane są na stronie internetowej, z podziałem na: działy (fotografia, druki ulotne, wspomnienia), kolekcje oraz teczki.

Stopień opracowania zbiorów: 

Zbiory są na bieżąco opracowywane według standardu metadanych Dublin Core.

Stopień zdigitalizowania: 

Zbiory są na bieżąco digitalizowane.

Osoba/osoby kierujące intytucją/organizacją: 
Katarzyna Kwiecińska – dyrektor
e-mail: 
bibliotekawielgie@xo.pl
Telefon: 
54 289 74 70
Lokalizacja i adres: 

ul. Szkolna 5, 87-603 Wielgie, Polska

Udostępnianie

Sposób udostępniania: 
na miejscu
w internecie
Sposób i warunki korzystania z zasobu: 

Biblioteka udostępnia swoje zbiory w  siedzibie biblioteki w dniach: poniedziałek, środa, piątek: 8.00 do 15.00; wtorek: 8.00 do 17.00; czwartek 8:00-16:00; sobota: 8.00 do 12.00. Zdigitalizowane zbiory można obejrzeć na stronie biblioteki w programie CATL.

Instytucja sporządzająca opis: 
Fundacja Ośrodka KARTA