Biblioteka Polska Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie
Opis organizacji
Biblioteka została utworzona w 1942 roku z połączenia dwóch księgozbiorów pochodzących z instytucji działających przy Rządzie RP na Emigracji w Londynie. W 1967 roku przeszła pod opiekę Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (wcześniej kilkukrotnie zmieniała nazwę, jak i właścicieli). W okresie powojennym biblioteka zajmowała się przekazywaniem wydawnictw emigracyjnych do bibliotek znajdujących się w Polsce.
Oprócz książek i czasopism biblioteka gromadzi również archiwalia.
Informację przygotowano w ramach zadania współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą
Opis zasobu
Zasób archiwalny przechowywany w Bibliotece liczy ok. 170 m.b. i pochodzi głównie z lat 1939—2000. Są to przede wszystkim rękopisy i maszynopisy. Wśród archiwaliów znajdują się:
- spuścizny po osobach prywatnych;
- akta instytucji, organizacji i stowarzyszeń (w tym działających w Wielkiej Brytanii)
- fotografie (66 tys. zdjęć, m.in. pochodzących z II RP, jak również dokumentujących Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz życie polityczne, kulturalne i społeczne polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii po 1940 roku);
- plakaty, afisze i druki ulotne „Solidarności”, jak również czasopisma II obiegu;
- dokumenty życia społecznego emigracji w Wielkiej Brytanii;
- mapy i atlasy
- nagrania audio i wideo (m.in. dotyczące sytuacji w Polsce w latach 1970-1990, taśmy dokumentujące działania Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie, płyty z nagraniami artystów polonijnych);
- pocztówki (z okresu przedwojennego i powojennego);
- kolekcje obrazów polskich malarzy;
- kolekcje znaczków pocztowych;
- gazety i czasopisma (ponad 5 tys. tytułów polskich i obcych czasopism, w tym około 500 wydanych w Polsce przed 1939 rokiem, zaś 35 podczas II wojny światowej; ponadto gromadzone są biuletyny organizacji kombatanckich, społecznych i parafii kościołów z terenu Wielkiej Brytanii).
Ponadto księgozbiór Biblioteki, która ma profil humanistyczny, liczy około 170 tys. druków zwartych i broszur. Księgozbiór obejmuje wydawnictwa spoza Polski, ale dotyczące szeroko rozumianych spraw polskich. W Bibliotece jest przechowywana także cenna kolekcja Conradianów, na którą składają się prace Josepha Conrada (Józefa Korzeniowskiego) w oryginale i tłumaczeniach, opracowania oraz jego biografie.
Nabytki rejestrowane są w księgach inwentarzowych. Biblioteka dysponuje katalogami kartkowymi dla materiałów powielanych, archiwaliów oraz tytułów prasowych i druków zwartych do 1993 roku. Od 1993 roku druki zwarte odnotowywane są w bazie komputerowej.
Materiały zostały w większości opracowane.
brak informacji
brak informacji

238-246 King Street, W6 ORF Londyn, Wielka Brytania
Udostępnianie
Biblioteka jest czynna w poniedziałki i środy od 10.00 do 20.00, w piątki od 10.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 13.00. Rękopisy i materiały archiwalne są udostępniane w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 10.30–16.30.
Z wypożyczalni mogą korzystać tylko członkowie Biblioteki. Istnieje możliwość korespondencyjnego złożenia zapytania w sprawie kwerend, które nie wymagają dłuższych poszukiwań.
http://polishlibrarylondon.co.uk/ [dostęp z dn. 09.06.2017], Polskie instytucje za granicą. Przewodnik po zbiorach archiwalnych, oprac. Anna Krochmal, Warszawa 2004