Biblioteka Miejska im. H. Sienkiewicza w Górze

Biblioteka Miejska im. H. Sienkiewicza w Górze

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej

Opis organizacji

Rodzaj instytucji: 
instytucja samorządowa
biblioteka

Biblioteka Miejska im. H. Sienkiewicza w Górze bierze udział w projekcie Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (archiwa.org/catl). W ramach projektu powstała sieć regionalnych archiwów społecznych przy bibliotekach gminnych. Biblioteka w Górze na stronie gora.archiwa.org publikuje zdigitalizowane materiały źródłowe zebrane wśród lokalnej społeczności. 

Bibliotekarze w 2012 roku przeszli specjalistyczne szkolenia prowadzone przez Fundację Ośrodka KARTA (z pozyskiwania zbiorów, metodologii opracowania, zagadnień prawnoautorskich, nagrywania relacji, pracy z plikami cyfrowymi i obsługi strony internetowej), a następnie zainicjowali i zorganizowali gromadzenie i publikowanie w Internecie regionalnych źródeł historycznych – świadectw życia codziennego i niecodziennego. Zaktywizowali mieszkańców wsi, miast i miasteczek do przeszukiwania domowych szuflad i archiwów, zbierania, opisywania fotografii i dokumentów, a nawet nagrywania „opowieści o życiu” – pozyskiwania relacji świadków historii.

Opis zasobu

Typ zasobu: 
fotografia
ikonografia
dokumenty osobiste
dokumenty życia społecznego
Zasób archiwalny i inne zbiory: 

Biblioteka gromadzi materiały archiwalne i biblioteczne dotyczące gminy Góra i jej mieszkańców. Na zasób składają się dokumenty i fotografie dotyczące miejscowości gminy Góra na przestrzeni XX wieku (miejsca, budynki, życie społeczne), Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Górze, zakładów pracy (m.in. mleczarnia w latach 70. i 80. XX wieku), Ochotniczych Straży Pożarnych. Zasób obejmuje również dokumenty gospodarcze z lat 40., prasę lokalną z lat 50., pieniądze zastępcze z roku 1914. 

Sposoby kształtowania zasobu: 

Biblioteka Miejska w Górze posiada dużo Kronik Biblioteki wczesniej Powiatowej w Górze.Mamy u siebie w Bibliotece Kroniki Góry i Ziemi Górowskiej od 1946 roku  nr1 (jest juz w całosci wprowadzona (zdjęcia ),obecnie wprowadzam Kronikę Góry i Ziemi Górowskiej nr 2. Dopstajemy też fotografie od naszych pracowników Biblioteki oraz od czytelnikow przychodzacych do nas.Mamy też wolontariusza  to nasz górowski regionalista ,która sam tez wprowadza swoje dokumenty ,zdjęcia itp. Przysyłał nam też dziennikarz ,ktory obecnie jest na emeryturze a kiedyś pisał i fotografował wiele wydarzeń dziejących sie na naszym terenie. Pozyskaliśmy też wiele fotografii po wystawach organizowanych w naszej bibliotece. 

Katalogi i inwentarze: 

Katalogi elektroniczne udostępniane są na stronie internetowej z podziałem na: działy, kolekcje oraz teczki.

Stopień opracowania zbiorów: 

Zbiory są na bieżąco opracowywane według standardu metadanych DublinCore. Możliwe jest dopełnienie opisu przez użytkowników strony CATL.

Stopień zdigitalizowania: 

Zbiory są na bieżąco digitalizowane. 

Stan zachowania zbiorów: 

Dobry

Przechowywanie i zabezpieczanie zbiorów: 

Wszystkie  dokumenty (zdjecia ... które wprowadzam do CATL najpierw je drukuje jako małe zdjęcia ,opis robię a nastepnie wprowadzam do CATL, Zdygitalizowane dokumenty mam na dysku w komputerze a ksera tych materiałów mam w teczkach w segregatorze. 

Osoba/osoby kierujące intytucją/organizacją: 
Danuta Biernacka – dyrektor
Osoba kierująca - stanowisko: 
Dyrektor
e-mail: 
bmzapytaj@gora.com.pl, bm@gora.com.pl
Telefon: 
65 543 23 24
Lokalizacja i adres: 

ul. Mickiewicza 1A, 56-200 Góra, Polska

Udostępnianie

Sposób udostępniania: 
na miejscu
w internecie
Godziny urzędowania: 

W godzinach pracy czytelni dla dorosłych .

Dział/osoby odpowiedzialne za udostępnianie: 

Eugenia Ludwinowicz

Stanowisko osoby odpowiedzialnej za udostępnianie: 
starszy bibliotekarz
Udostępnianie: e-mail: 
czytelniagora@o2.pl
Udostępnianie: telefon: 
655432324
Sposób i warunki korzystania z zasobu: 

Zbiory udostępniane są w siedzibie biblioteki. Zdigitalizowane zbiory można przeglądać na stronie biblioteki w projekcie CATL.

Dostępność budynku: 

Biblioteka nie ma przystosowania dla osób niepelnosprawnych, jest odrebnym budynkiem ma tylko jedno piętro. Parking jest obok wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Góra oraz z Przychodnią Lekarska.

Usługi archiwalne

Kwerendy na zlecenie: 

Nie wykonujemy, ponieważ nie było zapotrzebowania na tego typu uslugi. 

Biblioteka i stanowiska czytelnicze: 

Są 4 stanowiska komputerowe dostępne dla wszystkich czytelnikow i osób zainteresowanych .

Kopie materiałów archiwalnych: 

Wykonujemy pojedyncze tego typu usługi dla osób zainteresowanych. Obowiązuje odpłatność  1 strona 30 groszy , dwustronnie 50 groszy. 

Data powstania: 
24 listopada 1946 r.
Plan rozwoju archiwum: 

Bedziemy  dajej kontynuować naszą pracę, To bedzie zależne od tego czy mieszkańcy bedą chcieli dalej udostępniać nam swoje materiały.

Osoby prowadzące archiwum: 

Eugenia Ludwinowicz , bibliotekarz , studium bibliotekarskie ,51-60, Renata Osmolska-Mycyk , bibliotekarz, wyższe, 41-50,

Osoby wspierające archiwum: 

Darowizny od osób prywatnych, udostępnianie w formie wypozyczenia na czas zeskanowania tych materiałów.

Instytucja sporządzająca opis: 
Biblioteka Miejska w Górze
Autor opisu: 
Eugenia Ludwinowicz i Renata Osmolska - Mycyk
Kompletność opisu: 
Całkowity