]]>
STRONA INTERNETOWA DO PREZENTACJI ZBIORÓW

Archiwom społecznym aktywnie pozyskującym zbiory i chcącym upowszechnić je w internecie, które przeszły szkolenie stacjonarne lub online, oferujemy darmową stronę internetową typu Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (dla zbiorów lokalnych) lub Cyfrowe Archiwum Społeczne (dla innego typu zbiorów) do prezentacji zasobu.

Strona zawiera:

- galerię cyfrowych zbiorów archiwalnych

podstronę dla każdego umieszczanego materiału archiwalnego zawierającą jego dokładny opis 

prezentację zasobu podzielonego na kolekcje i teczki

- wyszukiwarkę zasobu umożliwiającą odnalezienie każdego materiału archiwalnego po dowolnym elemencie opisu. Każdy zamieszczany materiał jest indeksowany przez wyszukiwarke Google co oznacza, że osoby z zewnątrz mogą łatwo dotrzeć do strony internetowej.

Wraz z witryną każde archiwum otrzymuje dostęp do zaplecza strony, które w prosty sposób umożliwia zamieszczanie materiałów archiwalnych, ale także zindywidualizowanie strony poprzez zamieszczanie informacji kontaktowych, banera, linków, aktualności z życia archiwum.

Poprzez założenie strony, archiwum dołącza do sieci Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej lub też Cyfrowych Archiwów Społecznych, co oznacza, że jego zasób jest przeszukiwany także przez stronę główną sieci: http://archiwa.org/catl lub http://archiwa.org/cas.

Dołączenie do sieci oznacza jednak przede wszystkim, że organizacja prowadzi przy wsparciu Ośrodka KARTA profesjonalne i otwarte archiwum społeczne, stosuje określoną metodologię opisu zasobu i jego digitalizacji. 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji na temat sieci Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej. Pokazuje ona co w praktyce oznacza dołączenie do sieci oraz jakie są efekty projektu.

Zachęcamy także do korzystania z programu Otwarty System Archiwizacji - OSA, który pozwoli Państwo profesjonalnie opracować zasób archiwalny. Program można pobrać darmowo ze strony www.archiwa.org.

   

Przebudowa i prowadzenie portalu 2014 - 2016 realizowane
w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG.
Powstanie portalu sfinansowano ze środków Programu
Archiwistyka Społeczna.

 

Twórca portalu:

Projekt: Podpunkt | Realizacja: Marcin Kolejwa
                                                 | Rozbudowa: Paweł Cylc