]]>
Szkolenie z tworzenia i prowadzenia archiwum społecznego

Ośrodek KARTA przeszkolił już około 500 osób z organizacji pozarządowych i bibliotek z prowadzenia archiwum społecznego. Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w odpłatnych interaktywnych szkoleniach stacjonarnych w Warszawie w dn. 22-23 września 2016. Zapraszamy fundacje, stowarzyszenia, biblioteki, muzea, osoby prywatne, kolekcjonerów - wszystkich, którzy chcą sprofesjonalizować swoje działania w zakresie zakładania i prowadzenia archiwum społecznego i którzy nie brali dotąd udziału w szkoleniach Ośrodka KARTA.

Jeśli któreś z poniższych zdań odnosi się do Państwa sytuacji, to nasze szkolenie jest właśnie dla Państwa: 

 • gromadzimy stare fotografie, dokumenty, pocztówki, relacje i chcemy wiedzieć, jak je porządkować, skanować, zabezpieczać, udostępniać;
 • interesujemy się historią (np. lokalną, rodzinną, sportu, życia artystycznego) i chcemy zacząć gromadzić zbiory na ten temat;
 • prowadzimy archiwum społeczne, ale chcemy je unowocześnić, sprofesjonalizować, promować zbiory na atrakcyjnej stronie internetowej;
 • długo działamy, wiele zrobiliśmy, mamy rozproszone dokumenty, zdjęcia, wspomnienia, znamy fakty, ale nie mamy „własnej historii”.

Szkolenie przeznaczone jest zarówno dla osób, które dopiero chcą założyć archiwum społeczne, jak i dla tych, którzy już je prowadzą i chcą sprofesjonalizować swoje działania. Obejmuje wszystkie aspekty prowadzenia archiwum: od opracowania zbiorów w komputerowej bazie danych po sposób jego finansowania.

Uczestników przeszkolimy z darmowego programu do opracowania zbiorów: Otwarty System Archiwizacji, a chętni otrzymają ponadto stronę internetową typu CATL [Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej] do prezentacji zdigitalizowanych zbiorów w internecie. 

Miejsce i termin: Szkolenie odbędzie się w Fundacji Ośrodka KARTA (Warszawa, ul. Narbutta 29) w dn. 22-23 września 2016 (czwartek i piątek).

Program szkoleń: Szczegółowy program dostępny jest tu. Szkolenie odbywa się metodą prezentacji, dyskusji, ćwiczeń, case study, warsztatów przy wykorzystaniu urządzeń multimedialnych, skanerów, oraz materiałów archiwizacyjnych (każdy blok prowadzony przez innego specjalistę z danej dziedziny). Szkolenia z użyciem komputerów i skanerów odbędą się na sprzęcie Ośrodka KARTA.

Wiedza i umiejętności zdobywane w czasie szkolenia:

 • opracowanie zbiorów: porządkowanie i opis materiałów historii lokalnej, historii ruchu obywatelskiego, historii rodzinnej i innej, standardy wymagane w konkursach dotacyjnych (ISAD (G)), praca w komputerowej bazie danych (szkolenie odbędzie się na darmowym programie Ośrodka KARTA: Otwarty System Archiwizacji)
 • pozyskiwanie zbiorów – metody i najlepsze praktyki (akcje społeczne, bezpośrednie kontakty ze społecznością);
 • zabezpieczanie i przechowywanie zbiorów;
 • fotografie i inne źródła ikonograficzne – specyfika opisu;
 • historia mówiona – przeprowadzanie wywiadów;
 • digitalizacja: przygotowanie zbiorów do skanowania, skanowanie, przechowywanie zbiorów cyfrowych;
 • prawo autorskie w kontekście udostępniania zbiorów przez archiwa społeczne;
 • udostępnianie cyfrowych wersji zbiorów w internecie – prowadzenie strony internetowej typu CATL);
 • wystawy, publikacje na bazie zbiorów;
 • finansowanie pracy archiwum, konkursy grantowe i dotacje;
 • sieć archiwów społecznych w Polsce, możliwości wsparcia i współpracy z innymi.

Uczestnicy: Szkolenia przeznaczone są dla osób zajmujących się w praktyce zbiorami dokumentów, fotografii lub nagrań audio i video - w instytucjach i jako osoby prywatne. Mogą być przydatne również dla początkujących archiwistów i wszystkich osób, które zamierzają opracować rodzinne archiwum. Wielkość grupy to 6-10 osób.

Zgłoszenia: Zgłoszenia odbywają się poprzez formularz internetowy. Do 12 września przyjmujemy zgłoszenia.

Koszty: Opłata za szkolenie wynosi 615 zł brutto. Opłat można dokonywać do 14 września. Zapewniamy stanowiska komputerowe i obiad w dn. 22 września oraz przerwy kawowe w oba dni. Nie pokrywamy kosztów noclegu i dojazdu.

Kontakt: Zachęcamy do kontaktu w przypadku pytań. Kontakt: Katarzyna Ziętal, tel. 22 844 10 55, mail: k.zietal@karta.org.pl.

Przebudowa i prowadzenie portalu 2014 - 2016 realizowane
w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG.
Powstanie portalu sfinansowano ze środków Programu
Archiwistyka Społeczna.

 

Twórca portalu:

Projekt: Podpunkt | Realizacja: Marcin Kolejwa
                                                 | Rozbudowa: Paweł Cylc